banner39

Meksika'da eroin kralı yakalandı

Meksika'da, ''Eroin Kralı'' lakaplı bir uyuşturucu baronu Jose Antonio Medina yakalandı.

Arşiv 25.03.2010, 21:08 25.03.2010, 21:08
Meksika'da eroin kralı yakalandı


Meksika'da Federal polis yetkilileri, ''Don Pepe'' olarak da anılan Jose Antonio Medina'nın her yıl ABD'nin California eyaletine büyük miktarda uyuşturucu sevk etmek suçundan gözaltına alındığını açıkladı.

Medina'nın (36), La Familia uyuşturucu karteli adına, her ay yaklaşık 200 kilogram eroinin ABD-Meksika sınırından geçirilmesini idare eden kişi olduğu belirtildi.

Polis, ayrıca başkent Meksiko'da 1.7 milyon dolar tutarında banknot ele geçirdi. Olayla ilgili ikisi Kolombiyalı, ikisi Meksikalı 4 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin, kartellerin mali işlerini yürütmekle suçlandığı bildirildi.

Meksika'nın uyuşturucu kartelleriyle mücadelesine ABD de destek veriyor. Bu bağlamda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Meksika'yı ziyaret etmişti.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un 2006 yılının Aralık ayında başlattığı uyuşturucu kartelleriyle mücadele sürecinde yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybetti.

Uyuşturucu ticaretinin, ülkeye yıllık tahmini 25 milyar dolar getirdiği belirtiliyor. Bu rakam, pastadan pay kapmak isteyen karteller arasındaki çatışmaları şiddetlendiriyor.  

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?