banner15

Meksika'da her yıl 1600 kadın öldürülüyor

Meksika'da Cumhuriyet Mahkemesi her yıl yaklaşık 1600 kadının ülkede öldürüldüğünü açıkladı.

Meksika'da her yıl 1600 kadın öldürülüyor

Meksika’da Cumhuriyet Mahkemesi her yıl yaklaşık 1600 kadının ülkede öldürüldüğünü açıkladı. Bu ölümlerin çoğunluğunun evlilikle ilgili kavgalar sonucu olduğu kaydedildi.

Cumhuriyet Mahkemesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Meksika’da her yıl çoğunluğu evlilikteki kavgalardan kaynaklı yaklaşık 1600 kadın öldürülüyor. Kadınlara karşı suçlara ilişkin özel mahkeme savcısı Alicia Perez, ‘’ülkemizde bu kadar kadının öldürülmesi çok üzücü’’ dedi. Perez, durumun özellikle Meksika’nın güneyinde endişe verici olduğunu kaydetti.

Meksika’yı saran şiddet olaylarında kadınlar da erkekler gibi şiddetin kurbanı oluyor. Bu şiddet genellikle uyuşturucu kartelleri uygulanırken, çeteler arası hesaplaşmalar her yıl yüzlerce kişinin canına mal oluyor.

1990’lı yıllarda Meksika’nın kuzeyindeki Ciudad Juarez kenti kadınlara karşı şiddetin büyük oranda artması ve kadın katillerinin cezasız kalması ile dikkat çekmişti. ABD ile bu sınır kentte 400’ü aşkın kadının öldürülmesi, parçalanması ve tecavüze uğraması kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Bu cinayetlerin bir seri katil tarafından işlenmiş olabileceği sanılmıştı.

Meksika ile komşu ülke Guatemala’da nüfus oranlaması dikkate alındığında durum daha da kötü. Kadınlara ilişkin yayımlanan verilere göre, her yıl 500 kadın öldürülüyor. Guatemala’nın nüfusu 11 milyon iken, Meksika nüfusu 103 milyon.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48