banner15

Meksika'da 'Kuzey Amerika' zirvesi

Kuzey Amerika kıtasının üç büyük ülkesinin liderleri, Meksika'nın Guadalajara kentinde dün akşam yemeğinde biraraya geldi.

Meksika'da 'Kuzey Amerika' zirvesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Amerika'nın üç büyük ülkesi dün bir araya geldi. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe ABD Başkanı Barack Obama ve Kanada Başbakanı Stephen Harper katıldı. Üç lider, yarın da devam edecek olan görüşmeler boyunca ekonomik kriz, ticaret, seyahat güvenliği, uyuşturucu ve enerji konularında mevcut sorunlara çözüm arayacak ve yeni işbirliği stratejileri üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar.

Ajanslara yansıyan bilgilere göre ABD;nin ajandasında ekonominin yeniden rayına oturtulması ön planda iken, Meksika'dan tüm kıtaya dağıtılan uyuşturucunun önlenmesi de ana sorunlardan biri olarak ele alınıyor. Kanada ve Meksika'nın, Obama'nın kriz sonrası başlattığı ve Amerikalıları Amerikan malı kullanmaya teşvik eden Buy Americans adlı kampanya nedeniyle uğradıkları zararı masaya taşıyacakları da basına sızan bilgiler arasında.

Öte yandan Kanada'nın geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti ile birlikte Meksika;ya vize koyması da, Meksika tarafının görüşme masasına taşınacak ana konulardan biri. Bu arada Kanada Başbakanı Stephen Harper, 16 Eylül'de ABD Başkanı Obama ile Beyaz Saray;da yeniden biraraya gelecek.


Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 09:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35