Meksika'da petrol sızıntısı şimdilik durdu

Dünya tarihinin en büyük çevre felaketlerinden birine neden olan petrol sızıntısı şimdilik durduruldu

Meksika'da petrol sızıntısı şimdilik durdu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Meksika Körfezi'nde batan ve büyük bir çevre kirliliğine yol açan BP'ye ait platformun neden olduğu petrol akışı durduruldu. Ancak bu durumun sürdürebilir olup olmadığının henüz netlik kazanmadığı bildirildi.

Amerikalı Amiral Thad Allen, ABC televizyonunda yaptığı açıklamada, çimentolama işleminde gelecek 12 saatin "çok kritik" olduğunu belirterek, şimdilik petrol ve gaz akışının durdurulduğunu, fakat bu durumun devamlılığının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Aynı programda konuşan BP şirketinin yöneticisi Tony Hayward, çimentolama işleminin, "planlandığı gibi gayet iyi gittiğini", çukurun içine kauçuk ve diğer malzemelerin de pompalandığını kaydetti.

Çimentolama işlemine bugün ilerleyen saatlerde tekrar başlayacaklarını ifade eden Hayward, CBS televizyonunda katıldığı bir programda da bu işleminin başarısının 48 saatten önce anlaşılamayacağını açıkladı.

Amerikan hükümetinde görevli bilim adamları, patlak borudan günde dört milyon litreye varan ham petrol fışkırdığını söylüyor. Bu rakam, BP'nin ilk tahmininin bir hayli üzerinde yer alıyor.

Bu son açıklamaların ardından Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısının, ölçeği açısından Amerikan tarihinin en büyük petrol kirliliği felaketi olduğu haber veriliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 16:25
banner53
YORUM EKLE

banner39