Meksikalı lider kaçırıldı

Meksika devlet başkanlığına adaylığı ile de gündeme gelen Diego Fernandez de Cevallos'tan günlerdir haber alınamıyor

Meksikalı lider kaçırıldı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Meksika iktidar partisi başkan yardımcısı ve eski devlet başkanı adaylarından senatör Diego Fernandez de Cevallos ortadan kayboldu.

Cuma günü Kueretaro şehri yakınlarında aracı bulunan Ulusal Hareket Partisi liderlerinden ve ülkenin önde gelen siyasetçilerinden Cevallos'un kaçırıldığına kesin gözüyle bakılıyor.

Aracında "şiddet ve boğuşma izleri" olduğu açıklanan Meksikalı parti liderinin, ülkeyi savaş alanına çeviren uyuşturucu çeteleri tarafından kaçırıldığı tahmin ediliyor.

Cevallos'un aracında çok sayıda mermi izi ve kan lekeleri olduğu belirtilirken, yakınlarda bulunan bir cesetle ilgili haberlere yetkililerden doğrulama gelmedi.

Meksika'nın önde gelen toprak sahipleri arasında da olan Diego Fernandez de Cevallos, kamuoyunda büyük ilgi çeken davalarda "suçluları" savunan bir hukuk şirketinin de başında bulunuyordu.

Meksika'da son dönemde siyasi isimlere yönelik saldırıların arttığına da dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD'nin 30 km güneyindeki Valle Hermosa'nın belediye başkan adayı Jose Guajardo Varela ve oğlu uğradıkları suikastte ölmüştü. Uyuşturucu çetelerinin Varela'yı adaylığını geri çekmesi için tehdit ettiği belirtildi.

Meksika'nın bir çok eyaletinde 4 Temmuz'da yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi cinayetlerin artmasından endişe ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39