banner39

Melik Fırat, tepki olarak resmi tören istemedi

Bugün defnedilecek Abdülmelik Fırat, kendisine sahip çıkmayan TBMM'ye tepki olarak hiç resmi tören istememiş.

Arşiv 01.10.2009, 10:21 01.10.2009, 11:02
Melik Fırat, tepki olarak resmi tören istemedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdülmelik Fırat'ın cenazesi, bugün memleketi Erzurum'un Hınıs ilçesinde toprağa verilecek. Fırat'ın Meclis'in en zor zamanlarında kendisine sahip çıkmadığını belirterek TBMM'de cenaze merasimi istemediği ortaya çıktı. Fırat bu tepkisini vasiyetinde belirtmiş.

Fırat, doğduğu topraklarda sade bir törenle ebediyete uğurlanacak.

SON ARZUSU: KÜRT SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Oğlu Abdülkadir Fırat, babasının son arzusunun ve en büyük hayalinin Kürt meselesinin çözülmesi olduğunu söyledi. Fırat, babasının son günlerinde, "Barış için kaldırdığım elime hep kurşun sıktılar ama indirmeyeceğim." dediğini belirtti.

Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Abdülmelik Fırat'ın en yakınındaki isimler, merhuma ilişkin önemli anekdotlar aktardı.

Oğlu, babasının ömür boyunca hep sıkıntı çektiğine, son 10 yılında ise kanserle mücadele etmek zorunda kaldığına işaret etti. Siyaseti bırakıp köyüne döndükten sonra tedaviyi de reddeden babasını büyük ısrarlar sonucu hastaneye yatırdıklarını anlatan Abdülkadir Fırat, "Her konuda gözü açık gitti. Kürt meselesinin çözüleceğine inanıyordu ama 'bunu dedem ve babam görmedi, ben de göremem, belki çocuklarım görür' düşüncesindeydi." dedi.

Abdülmelik Fırat'ın uzun yıllar birlikte siyaset yaptığı HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Azat Sağdıç ise merhumun TBMM'ye kırgın olduğunu, bu nedenle resmi tören istemediğini açıkladı. Fırat'ın çok mütevazı bir hayat yaşadığını ve herkesi olduğu gibi kabul ettiğini belirten Sağdıç, "Bir parti meclisi toplantısında saygı duruşu yapacaktık. 'Herkes kime nasıl ulaşmak istiyorsa, öyle ulaşsın' dedi. Bunun üzerine bazı arkadaşlar saygı duruşunda bulundu, bazıları sol yumruklarını kaldırdı. O ise diğer bazı arkadaşlarla beraber Fatiha okumayı tercih etti." diye konuştu.


 

banner53
Yorumlar (1)
Kagan 12 yıl önce
Iyi olmus protosto ederkende bir yandan da istemeden devletin kasasini dusunmus devlet hic degilse masraftan kurtulmus oldu yoksa bir suru masraf oraya git buraya gotur buradan suraya gotur bir ankarali olarakta cok iyi bilirim en azindan da yollar trafige kapanmayacak, yikansin goturulsun gomulsun
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?