banner15

Memura grev hakkı için ilk adım atıldı

Memura grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmasına yönelik taleplerde ilk adım atıldı.

Memura grev hakkı için ilk adım atıldı


Kamuda çalışan yaklaşık 2,2 milyon memurun maaş artışı ve sosyal haklarında yapılacak iyileştirmelerin belirleneceği toplu görüşmeler dün başladı.

Sendika yöneticilerinin birbirleriyle tartıştığı ilk toplantıda, memura grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmasına yönelik talepler masaya yatırıldı.

Bu konuda çalışma yapılması için komisyon kurulmasına karar verildi. Eğer hükümet öneriyi kabul eder ve yasal değişikliğe giderse, memurlar tıpkı işçiler gibi grev hakkına kavuşacak. Devletle toplu sözleşme imzalama yolu kamu çalışanlarına da açılmış olacak. İkinci tur görüşmelere 19 Ağustos'ta devam edileceğini açıklayan Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, bu toplantıda hükümetin teklifini konuşacaklarını söyledi. Memur-Sen, maaşlara yüzde 11 zam ve en az 80 lira ek ödeme istiyor. Maliye Bakanlığı ise bütçe dengeleri çerçevesinde en fazla yüzde 5,5 artış yapılabileceğini açıklamıştı.

Başbakanlık merkez binada başlayan toplu görüşmelerin ilk oturumuna hükümet kanadını temsilen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlık etti. KESK Başkanı Sami Evren ve Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, toplantıya ilişkin 'usul' itirazında bulundu. Toplantıyı meşru görmediklerini öne süren Sami Evren, ikinci oturuma katılmadı. KESK önceki yıllarda da toplu görüşme masasını ilk günden terk etmişti. Toplantıda, bu yıl toplu görüşme yetkisini alan Memur-Sen ile önceki yılların yetkili sendikası Kamu-Sen görevlileri arasında da 'şiir tartışması' yaşandı. Memur-Sen'e bağlı TOÇ Bir-Sen Başkanı Günay Kaya, konuşmasında "Benden selam söyleyin, çattım çanağa / Kokmadıktan sonra hiç güllenmesin / Kargayı sokmayın gül olan bağa / Gübre müptelası, bülbüllenmesin." dizelerinden oluşan bir şiir okudu. Kamu-Sen yetkilileri ise şiirde kendilerine hakaret edildiğini iddia etti. Tartışma, toplantıya verilen arada da devam etti.

Gergin geçen görüşmelerde toplantının ana gündem maddeleri tespit edildi. Buna göre 19 Ağustos'taki ikinci toplantıda, değişik statüde çalışanların sorunları ve özelleştirmeden kaynaklanan problemlerin masaya yatırılması bekleniyor. 20 Ağustos'ta hizmet kolunda çalışanların sorunları, 22 Ağustos'ta toplu sözleşme ve grev hakkı, 25 Ağustos'ta ise mali haklar ele alınacak. Bunlardan en öne çıkanı ise memura grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmasına yönelik talepler. Avrupa Birliği de, Türkiye'den imza koyduğu uluslararası anlaşmalara göre memurlara grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmasını istiyor. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu sözleşme ve grev hakkı ile ilgili bir komisyon kurulmasına karar verdiklerini söyledi.

Gündoğdu, geçen yılki mutabakat metninde yer alan konuları da görüştüklerini aktardı. Mutabakat metninin aynen geçerli olması konusunda görüş birliğine varıldığını belirten Ahmet Gündoğdu, "Değişik statülerde çalışan kamu görevlilerinin sorunları ile özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan personel sorunlarını kamu görevlilerinin diğer hakları ve çalışma şartlarını da gündeme aldık. Bunlarla ilgili de Kamu İşveren Kurulu, Memur-Sen ve Kamu-Sen ortaklaşa bir komisyon kuracak. Hizmet kollarımızın sorunları da gündeme getirilecek. 25 Ağustos tarihinde de mali ve sosyal haklar gündemimiz var." dedi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da, gündem oluşturulması konusundaki adımın çok rahat atıldığını ifade etti. Akyıldız, 2008 yılı mutabakat metni içerisinde yer alan ancak yasal düzenlemesi yapılmayan maddelerin bir an önce ele alınması konusunda Devlet Bakanı Yazıcı'nın taahhütte bulunduğunu kaydetti. Toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin bir maddenin de gündemde yer almasının kendileri için rahatlatıcı olduğunu dile getiren Akyıldız, "Beklentilerimiz ve ihtiyaçlarımız, gerçekler ölçüsünde değerlendirildiği takdirde karşılanamayacak talebimizin olmadığını, bu taleplerin karşılanması konusunda ekonomik tercihlerin etkili olacağını ifade ediyoruz." diye konuştu.

Memur-Sen'in talepleri ne?

FARKLI statüde kamu çalışanı istihdam edilmesi uygulamasından vazgeçilsin.

SÖZLEŞMELİ çalışanlar, bir an önce kadroya geçirilmeli.

MEMURA 2010 yılı için yapılacak zam yüzde 11 olmalı.

AYRICA 80 lira ek ödeme yapılsın.

SENDİKALI kamu görevlilerine verilen 10 liralık ek ödeme 28 TL'ye çıkarılsın.

MEMURLAR için Gelir Vergisi oranları 5 puan indirilmeli.

VERGİ indirimi olmazsa memura 6 ayda bir 600 lira kriz çeki verilsin.

EŞİ çalışmayan memurlara ödenen 83 liralık aile yardımı, 131 liraya yükseltilsin.

EN düşük memur maaşı 1.360 TL olmalı.

Türkiye Kamu-Sen ne istiyor?

DENGE tazminatı olan ek ödemeler 110 TL artırılmalı.

MEMURA 200 TL net seyyanen zam yapılsın.

SENDİKALI kamu görevlilerine verilen ek ödeme 10 liradan 50 liraya çıkarılsın.

HALEN 1.119 lira olan en düşük memur maaşı, 1.219 TL'ye çıkarılsın.Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35