Menderes döneminde de yargıya müdahale edilmiş(!)

Menderes iktidarı döneminde, hükümet muhalifleri, Demokrat Parti'yi egale etmek için yargıya müdahale edildiğini iddia ediyorlardı

Menderes döneminde de yargıya müdahale edilmiş(!)

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Yargıya müdahale olduğu Menderes döneminde muhalefet partisi CHP tarafından da iddia edilmişti. Muhalefet lideri ismet İnönü Demokrat Partisi’nin yargıya sürekli müdahale ettiğini ileri sürülmüş, bu iddiaları Başbakan Adnan Menderes sert bir şekilde yalanlamıştı.

Yargıtay başkanı, cumhuriyet başsavcısının askerlerle bir akşam yemeğinde buluşması ve darbe söylentileri üzerine hükümet Yargıtay başkanı, Yargıtay daire başkanları ve cumhuriyet başsavcısı gibi yüksek yargıçların bulunduğu 12 yargıcı emekliye sevk etmesi üzerine CHP, Hürriyet Partisi ve Cumhuriyetçi Millet Partisi iktidar partisinin yargıya müdahale ettiği gerekçesiyle meclisi boykot etmişti. İlter Ertuğrul’un “Cumhuriyet Tarihi” adlı eserine göre iktidara karşı ortak bir bildiri yayınlayan bu üç parti birlikte hareket edeceklerini belirtmişler mecliste çoğunluk sağlamları durumunda cumhurbaşkanının yeniden İsmet İnönü olup olmayacağı konusunda görüş ayrılığına düşünce bu suni ittifakta dağılmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39