banner39

Meriç nehri kenarındaki hayvanlar tahliye ediliyor

Trakya Bölgesi'nde süren yağışlar nedeniyle Meriç nehri kenarındaki hayvanlar tahliye ediliyor.

Arşiv 12.02.2010, 05:23 12.02.2010, 05:23
Meriç nehri kenarındaki hayvanlar tahliye ediliyor


Meriç Nehri'nin taşma riskine karşı nehir yakınlarında bulunan ahırlardaki hayvanlar tahliye edilmeye başlandı.

Son zamanlarda önemli yağış alan Trakya Bölgesi'nde nehirlerin debileri yükselmeye başladı. Yağmurun yağmasıyla birlikte eriyen karlar nehirlerdeki su seviyelerini yükseltti. Bunun sonucunda ilk önce Tunca Nehri taştı. Başta tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı olmak üzere nehir yatağına yakın alanlar sular altında kaldı. Şehir merkezini Sarayiçi bölgesinden Yıldırım Mahallesi'ne bağlayan Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprülerinin ayakları sular altında kaldı.

Bunun üzerine ulaşım alternatif köprü durumundaki Gazimihal üzerinden verilmeye başlandı. Tunca'dan sonra Meriç Nehri'nde de sular yükselmeye başladı. 400 metreküp civarında seyreden nehir suyu bir anda 835 metreküp/saniyeye ulaştı. Nehirlerdeki artış nedeniyle bu bölgelere yakın alanlarda oturan vatandaşlar yetkililer tarafından uyarıldı.

Geçmiş yıllarda yaşanan taşkınlarda sular altında kalan merkez Bosnaköyü yolu üzerinde bulunan ahır sahipleri uyarıldı. Burada oturan vatandaşlar gece saatlerinden itibaren hayvanlarını daha güvenli bir yere tahliye etmeye başladı. Şu ana kadar bölgede bulunan 300 civarındaki küçük ve büyükbaş hayvan başka yerlere nakledildi. Ahır sahipleri bu olayı daha önce de yaşadıklarını belirterek yetkililerin uyarısı üzerine hayvanlarını ve değerli eşyalarını taşımaya başladıklarını söyledi.

Nehirlerdeki su seviyesini inceleyen vatandaşlarla görüşen Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, nehirlerdeki su seviyesinin giderek yükseldiğini belirterek nehirlere yakın yerleşim birimlerinin ikaz edildiğini ifade etti.

Sürmen, "Burada Bosnaköy aşağısındaki hayvan barınaklarının bulunduğu yerlerde kalanlar ikaz edildi. Yan derelerden nehre yükleme olduğu için su seviyesini net belirleyemiyoruz. Onun için biz su seviyesi yükselecekmiş gibi bu tedbirlerimiz aldık. Su seviyesi saat başı takip ediliyor." dedi.

Askeri birliklerle koordine halinde olduklarını dile getiren Sürmen, muhtemel bir olumsuzluk durumunda daha önceki yıllardaki işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Bu arada son yapılan ölçümlerde Meriç Nehri'ndeki su seviyesi 835 metreküp/saniye, Tunca'da 191 metreküp/saniye olarak ölçüldü.

Kaynak: Ajanslar

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?