banner39

Merkel AB programını açıklıyor

1 Ocak'ta Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenen Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, bugün Berlin'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Merkel AB programını açıklıyor

Görüşmede, Türkiye'nin müzakere sürecinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Barroso ve Merkel, Almanya'nın AB dönem başkanı olmasının ardından ilk kez bir araya geliyor.
 
Almanya, başkanlığı sırasında yürüteceği programı açıklayacak. Görüşmede,  Türkiye'nin müzakere sürecinin de gündeme gelmesi bekleniyor.
 
Merkel ve Barroso, görüşmenin ardından öğle saatlerinde basın toplantısı düzenleyerek değerlendirme yapacak.
 
Almanya, Türkiye ile 8 müzakere başlığının askıya alınmasına destek veren ülkelerden biri.
 
Ancak Başbakan Merkel, daha önceki hükümet döneminde Türkiye'ye verilen taahhütlere sadık kalacaklarını belirtmişti.
 
Türkiye'nin üyeliğine Yeşiller'den destek
 
Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, Başbakan Angela Merkel'e, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tavır takınmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.
 
Roth, dün başkent Berlin'de partisinin diğer eş başkanı Reinhard Bütikofer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak ''iki yüzlü'' ve çelişkili sinyaller vermekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.
 
Yeşiller Partisi'nin bir toplantısından sonra yayınlanan ''Avrupa için Ajanda'' başlıklı açıklamada da Avrupa'nın entegrasyonundaki başarının, AB'nin genişlemesiyle bağlantılı olduğu belirtilerek, Türkiye'nin AB üyeliğinin ilke olarak desteklendiği belirtildi.
 
Açıklamada, ''Türkiye'de son yıllarda yaşanan başarılı reform süreci, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi hedefiyle sürdürülmeli. Alman hükümeti de varılan anlaşmalara uymalı'' denildi.
 
Müzakereler sekiz başlıkta askıya alındı
 
Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakerelerin hızını kesti. AB Dışişleri Bakanlarının 11 Aralık'ta AB Komisyonu'nun tavsiye kararını kabul etmesinin ardından, 14-15 Aralık'ta yapılan AB Zirvesi'nde de 'Türkiye ile müzakerelerin sekiz başlıkta askıya alınması' kararı aynen benimsendi.
 
Buna göre, Türkiye ile müzakereler sekiz başlıkta (Malların serbest dolaşımı, iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, mali hizmetler, tarım ve kırsal kalkınma, balıkçılık, taşımacılık politikası, gümrük birliği ve dış ilişkiler) askıya alındı. Açılacak diğer başlıklar ise, Türkiye limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmadığı sürece kapanmayacak.
 
AB, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunu ise bu ay gündemine alacak. İzolasyonların kaldırılması için atılacak adımlar konusunda,  dönem başkanı Almanya'nın inisiyatif alması bekleniyor.

CNN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?