banner15

Merkel- ABD Arasında Guantanamo Düellosu

Küba'daki Guantanamo üssünün kapatılması gerektiğini söyleyen Almanya Başbakanı'na ABD'nin yanıtı; 'Guantanamo var, çünkü bir amaca hizmet ediyor' oldu.

Merkel- ABD Arasında Guantanamo Düellosu

Beyaz Saray'ın, hafta sonunda, Küba'daki Guantanamo üssünün kapatılması yönünde açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı'na yanıtı gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack'in sözleri, alışıldık Amerikan söylemini yansıtır nitelikteydi.

McCormack; "Guantanamo var, çünkü bir amaca hizmet ediyor, tehlikeli insanları uygar toplumdan uzak tutuyor" diye konuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözleri, göreve gelişinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri'ne yapacağı ilk ziyaretin öncesine rastlıyor.

Merkel bu gezi süresince, selefi Gerhard Schröder'in Irak savaşına karşı olması nedeniyle gerilen ilişkileri onarmayı da umuyor. Angela Merkel, Der Spiegel dergisine hafta sonunda verdiği ve bugün yayınlanan röportajında, Guantanamo Üssü'ndeki Amerikan gözetim kamplarının varolmaması gerektiğini söyledi.

Küba'daki kampları eleştiren Merkel, tutsaklara ne yapılabileceği konusunda çok daha çeşitli yollar bulunabileceğini dile getirdi.

Angela Merkel, geçen Cumartesi günü yaptığı basın toplantısında, dergiye yaptığı açıklamaları doğruladı, ancak Başkan Bush ile yapacağı görüşmede üssün hemen kapatılmasını talep etmeyeceğini belirtti.

Merkel, "Bu benim kişisel görüşüm ve bu görüşü de burada olduğu gibi başka yerlerde de dile getireceğim" diye konuştu. Amerika Birleşik Devletleri ise Merkel'in açıklamalarına karşılık Guantanamo üssünün gerekliliğini savundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, üssün bir amaç uğruna kurulduğunu belirterek buradaki tutukluların, serbest bırakıldıkları takdirde, yeniden savaş alanına döneceklerini öne sürdü.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48