banner15

Merkel, atom için ortak hukuk istedi

Merkel Atom Zirvesinde ortak bir hukuk sistemi geliştirilmesini talep etti.

Merkel, atom için ortak hukuk istedi

 
Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Obama tarafından Washington’da yapılan atom zirvesinde, sadece atom silahlarının yaygınlaşması üzerine değil, hafif dereceli atom artıklarının da güvenli saklanması konusunu üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Hastahanelerde tıp tekniğinde, tarımda ve sanayiide kullanılan nükleer malzeme artıklarının da tehlike oluşturduğunu söyleyen Merkel, bunların da yanlış kimselerin eline geçmesini önlemek gerektiğini vurguladı.
 
Ortak bir hukuk sisteminin de geliştirilmesini talep eden Merkel, adli bakımdan, nükleer malzemeyi teröristelere veren ülkelere uygulanabilecek hiçbir yaptırımın mevcut olmadığını hatırlattı. Merkel, ‘Uluslararası hukuki bir güvenliğe ihtiyacımız var.’ dedi.
 
HOLLANDA, ULUSLARARASI NÜKLEER MAHKEMESİ KURULMASINI İSTİYOR
 
Atom zirvesine katılan ülkelerden Hollanda, teröristlere nükleer malzeme satanların yargılanacağı, savaş suçluları mahkemesine benzer, Lahey’de yeni bir Nükleer Suçlar Mahkemesi kurulmasını talep etti. Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende böyle bir mahkemede atom silahlarına ulaşabilmeleri için teröristlere imkan sağlayan ülke ya da kişilerin yargılanması gerektiğini söyledi.
 
Balkenende, Obama’nın Lahey’de kurulacak yeni bir mahkeme teklifini olumlu karşıladığını belirtti. Merkel ve Sarkozy tarafından yapılan uluslararası bir hukuk sistemi teklifine de Obama’nın olumlu baktığı belirtildi.
 
Hollanda’nın uluslararası ‘hukuk dünyası başkenti’ sayılan Lahey’de savaş suçlularını ve insanlık suçu işleyenleri takip ederek yakalatan ve yargılayan bir mahkeme bulunuyor. Ancak Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’nin kuruluş antlaşması başta ABD, Çin, Rusya, Pakistan ve Hindistan olmak üzere birçok ülke tarafından imzalanmadı. Dolayısıyla bu ülke vatandaşları Lahey mahkemesi tarafından yargılanamıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35