banner39

Merkel, Cumhurbaşkanı adayını belirledi

Almanya Başbakanı Merkel, Köhler'in Cumhurbaşkanlığı'ndan istifa etmesi üzerine adayını belirledi.

Arşiv 03.06.2010, 14:33 03.06.2010, 14:33
Merkel, Cumhurbaşkanı adayını belirledi

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Merkel’in Cumhurbaşkanı adayı, şimdiki Çalışma bakanı Ursula von der Leyen. Almanya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı olacak. Yeni adayın kim olduğu yarın kesinleşecek.

Koalisyon ortakları Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği CSU ile liberal Hür Demokrat Parti FDP, Cumhurbaşkanlığı için kendi adaylarının olmadığını açıklayınca, Merkel’in favorisi şimdiki Çalışma Bakanı Von der Leyen için Cumhurbaşkanlığı yolu açıldı.

Resmi olarak kesinleşmeyen yeni cumhurbaşkanı adayına Hristiyan Demokrat Parti CDU’dan da genelde destek verilmesine rağmen bazı eyaletlerin karşı çıktığı bildirildi. ‘Rheinische Post’ gazetesinde verilen habere göre Hessen Eyaleti başbakanı Roland Koch, Baden Württemberg Eyaleti başbakanı Stefan Mappus ve Sachsen Eyaleti başbakanı Stanislaw Tillich, Von der Leyen’ın adaylığı konusunda endişeli olduklarını belirttiler. Bu başbakanlar, hem başbakanın hem de cumhurbaşkanının kadın olmasının çok fazla ilericilik olduğunu, çok protestanca ve çok fazla kuzey Almancı olduğunu düşünüyorlar.

CDU Genel Sekreteri Hermann Gröhe, parti idarecilerine gönderdiği bir e-mailde Almanya ve dünyanın kabul edeceği uygun bir aday belirleyeceklerini ifade etti. Yeni cumhurbaşkanlığına şimdiki Maliye bakanı Wolfgang Schaeuble, Federal Meclis başkanı Norbert Lammert veya Aşağı Saksonya başbakanı Christian Wulff da aday olarak gösterilebilir.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?