banner39

Merkel Cumhurbaşkanı adayını kabul ettiremedi

Merkel, cumhurbaşkanlığına birinci adayını kabul ettiremedi, koalisyon'un adayı Wulff oldu.

Arşiv 04.06.2010, 14:00 04.06.2010, 14:00
Merkel Cumhurbaşkanı adayını kabul ettiremedi

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya cumhurbaşkanlığına Merkel’in ilk tercihi şimdiki Çalışma bakanı Ursula von der Leyen’in adaylığına kesin gözüyle bakılırken, başbakanın ikinci seçeneği Aşağı Saksonya Eyalet başbakanı Christian Wulff resmi olarak cumhurbaşkanlığına koalisyon hükümetinin adayı olarak açıklandı.

Gözlemciler, Von der Leyen’in adaylığının Hessen Eyaleti başbakanı Roland Koch ile Baden Württemberg Eyaleti başbakanı Stefan Mappus tarafından engellendiğini belirttiler. Hristiyan Demokratlar, dpa’nın verdiği habere göre Christian Wulff’un Başbakan Merkel’in asıl adayı olduğunu iddia ediyorlar. Partililer, Merkel’in Wulff’a aday olmak isteyip istemediğini doğrudan sorduğunu ifade ettiler.

‘Mitteldeutsche Zeitung’ gazetesinde çıkan habere göre ise ikisi de CDU’lu olan Hessen Eyalet başbakanı Koch ile Baden Württemberg Eyaleti başbakanı Mappus, Merkel’e Von der Leyen’in adaylığı konusunda itiraz ettiler. Daha önceki açıklamalarında da hem başbakanın hem de cumhurbaşkanının kadın olmasının doğru olmadığını söyleyen iki partili Merkel’i ikinci adayını tercihe ikna etti.

Siyaset bilimci Oskar Niedermayer, Alman haber kanalı n-tv’de yaptığı yorumda cumhurbaşkanlığı adayının belirlenme sürecini ‘talihsizlik’ olarak niteledi. Niedermayer, önce Çalışma bakanı Von der Leyen’ın kesin aday gibi gösterilmesinin daha sonra da vazgeçilmesinin ona biraz zarar verdiğini söyledi. Asıl adayın Wulff olduğunun daha önceden açık bir şekilde dile getirilmesi gerektiğini düşünen Niedermayer, CDU’nun konservatif kanadının da bayan bir adaya karşı çıkacaklarının da önceden hesaplanması gerektiğini savundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?