banner39

Merkel de Afganistan'da işgalin sürmesinden yana

Almanya Başbakanı Merkel de Afganistan'da işgalin devam etmesinden yana olduğunu söyledi.

Arşiv 08.04.2010, 15:34 08.04.2010, 15:34
Merkel de Afganistan'da işgalin sürmesinden yana

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Afganistan’da üç Alman askerinin öldürülmesinden sonra Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg bölgedeki durumlarının yeniden değerlendirilmesini talep etti. Başbakan Angela Merkel, resmen olmasa da halk diliyle Afganistan’da bir ‘savaş’tan bahsedilmesi gerektiğini söyleyen Guttenberg’le aynı şekilde düşünüyor.
 
Hükümet sözcü yardımcısı Christoph Steegmans Çarşamba günü Berlin’de yaptığı bir açıklamada, Savunma Bakanı Guttenberg’in halk diliyle Afganistan’da ‘savaş’ var denilebileceği sözünü başbakanlıkla yaptığı görüşmeden sonra birlikte alınan karara uygun olarak sarfettiğini söyledi. Guttenberg bu sözünü, Pazar günü Kunduz’da meydana gelen kanlı çatışmada öldürülen üç ve ağır yaralanan sekiz Alman askerinin haberini aldıktan sonra söyledi.
 
Alman Ordusu’nun daha fazla techizat talebi konusunda hükümetten henüz bir açıklma gelmedi. Savunma Bakanlığı sözcüsü Steffen Moritz, şu anda uzun menzilli top donanımlı tanklar ve Leopard 2 gibi ağır silahların kullanılmasının henüz gerekli olmadığını söyledi. Sözcü savaş helikopteri ‘Tiger’in ne zaman kullanılabileceği konusuna değinmedi. Fransızlar ‘Tiger’ model üç savaş helikopterini Afganistan’a gönderdiler.
 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?