banner39

Merkel ile Sarkozy'i finans ayırdı

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Sarkozy finans krizi konusunda anlaşamıyor.

Arşiv 11.06.2010, 14:59 11.06.2010, 15:00
Merkel ile Sarkozy'i finans ayırdı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Birliği’nin genelinde ve Merkel ile Sarkozy arasında finans krizinden alınacak dersler konusunda yüksek dereceli bir gerilim yaşanıyor. Alman başbakan Angela Merkel ‘ekonomi hükümeti’ politikasıyla diğerlerine göre daha güçlü olduğunu göstermeye çalışırken, Fransa devlet başkanı Nicolas Sarkozy kendisini 15 Avro ülkesinin lideri olarak görüyor.

Merkel, bütçe istişaresi, büyüme stratejileri ve rekabet gücü gibi konuların çok önemli olduğunu ve bu konuların 27 AB ülkesinin başbakanları veya devlet başkanları tarafından en üst düzeyde ele alınması gerektiğini söyledi.

Avrupa Konsey başkanı Herman Van Rompuy da, Sarkozy’ye katılmadığını, gelecekteki ekonomi hükümetinin yeni bir kuruma ya da teknik yardıma ihtiyacı olmadığını belirtti. Sarkozy ise ekonomi hükümeti için mutlaka bir sekreteryanın oluşmasının şart olduğunu, gerekirse bunu Paris’te kendisinin kuracağını söyledi.

Öte yandan istikrar kurallarının sertleştirilmesi konusunda Almanya AB içerisinde yalnız kaldı. Merkel, AB üyesi ülkelerde bütçe ayarlamalarının daha sıkı kontrol edilmesi için AB antlaşmalarının değiştirilmesini talep etmişti. Van Rompuy, reform tartışmalarında hiçbir tabuya yer verilmemesi gerektiğini söyledi, ancak antlaşmaların yenilenmesine gerek olmadığını belirtti. İtalya Dışişleri bakanı Franco Frattini ise artık asla AB reformları hakkında tartışmak istemediğini açıkladı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?