Merkel, kardeş partilerini kızdırdı

Merkel, Bavyeralı kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği CSU'yu kızdırdı

Merkel, kardeş partilerini kızdırdı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

İktidardaki Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaletindeki seçimlerde büyük oranda (% 10) oy kaybetmesinden sonra, Başbakan Merkel yoğun bir kritik yağmuruna tutuldu. CDU’nun Bavyera Eyaleti ortağı, kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği CSU’lu politikacılar başta olmak üzere Merkel’in kendi partisi CDU’dan da birçok politikacı başbakana çok kızdı. Bazıları Hür Demokrat Parti FDP ile koalisyonun sona erdirilmesini bile teklif ediyor.

CDU’dan bazı politikacılar ve Bavyeralı kardeş parti CSU, Merkel’i Avro yardım paketi konusunda kötü bir kriz idareciliği yapmakla suçluyorlar ve paketin kanunlaşmasına hayır demekle tehdit ediyorlar. CSU Genel Sekreteri Alexander Dobrindt ‘Handelsblatt’ isimli gazeteye yaptığı açıklamada, Avro yardım paketine benzer projelerde en yüksek derecede şeffaflığın şart olduğunu, hükümetin bu konuda izlediği bilgilendirme politikasının hem içe hem de dışa karşı çok daha iyi olması gerektiğini söyledi. Dobrindt partileri CSU’nun gelecekte talebe gerek duyulmadan geniş bir bilgilendirme beklediklerini kaydetti.

Pazar günü Merkel’in hükümet üyelerinden bazılarıyla yaptığı kriz toplantısına CSU’dan hiçbir bakanı çağırmamış olması Bavyeralı kardeş partiyi çok kızdırdı. CSU’nun ekonomi politikası Eyalet grubu sözcüsü Georg Nüsslein, Avro Koruma Paketi gibi önemli konuda CSU’nun bulunmamasının mümkün olamayacağını, Merkel’in CSU’nun kanuna hayır demesi halinde şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Diğer taraftan Başbakan Merkel’in kendi partisi CDU’nun da orta kesiminden sert eleştiriler geldi. Hür Demokrat Parti FDP ile koalisyonun sona erdirebileceğine de yer verilen kritiklerde vergi indirimlerinin iptal edilmesi, ülkenin ekonomik gelişimini sağlayacak politikanın sona erdirilmesi olarak değerlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 14:11
banner53
YORUM EKLE

banner39