Merkel Körfez'de milyarlık işler peşinde

Merkel, bir dizi temaslar kurmak için gittiği Körfez'de milyar dolarlık projelere imza atmaya çalışıyor.

Merkel Körfez'de milyarlık işler peşinde

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Başbakan Angela Merkel, Alman ekonomisinin önemli temsilcilerinden Demiryolları şefi Rüdiger Grube, Siemens genel müdürü Peter Löscher ve Alman Sanayii Birliği (BDI) başkanı Hans-Peter Keitel ve büyük bir işadamı heyeti ile körfez ülkelerini geziyor.

Merkel’in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’yi ziyareti sırasında Alman firmaları bir dizi iş antlaşmalarına imza attılar. Alman heyetinin ilk durağında inşaat ve satış antlaşmaları yapıldı. Bundan sonra Merkel’e refakat eden heyet Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn’e giderek milyarlık projelere imza atacaklar.

Almanya’nın dev firmalarından Linde AG, dün akşam Abu Dabi’deki Borouge şirketiyle plastik ürünlerin imal edileceği bir fabrikanın yapımı için yaklaşık 1 Milyar Dolarlık bir antlaşma yaptı.

Siemens AG de elektrik kontrol merkezlerinin yapımı için toplam 200 Milyon Dolarlık iş antlaşmalarına imza attı. Dün akşam başbakan Angela Merkel, Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prens Şeyh Muhammed Bin Said el Nahayan ile görüştü. Prens, görüşmede Almanya ile ‘stratejik ortaklık’ konusunu ön plana çıkardı.

Haber ajansı Wam’in bildirdiğine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en zengin üyesi Abu Dabi’nin Orta Doğu’daki en önemli ticaret ortağı Almanya. 2008 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 8,5 Milyar Dolar’ı buldu.

Merkel bugünkü programında, çevre kirliliğine neden olan CO2’nin olmadığı bir şehir olarak planlanan Masdar City’yi ziyaret edecek. Masdar City projesi için toplam 22 Milyar Dolar yatırım yapılacak. 2015 yılında yapımı tamamlanacak şehirde 50.000 kişi yaşayacak. Şehrin elektrik ihtiyacı güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek.

Alman ve BAE ticaret heyetleri arasında imzalanan antlaşmalarla, havacılık, teknoloji alışverişi, yenilenebilir enerji ve diğer ticari ilişkileri geliştirme konularında birlikte çalışılacak. Öğleden sonra Merkel, heyetle birlikte Suudi Arabistan’a gidecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 14:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
toprak toprak
toprak toprak - 11 yıl Önce

Adamlar krize gireceklerini dusundukleri an, o begenmedikleri araplarin kucagina gittiler kosa kosa ve milyar dolarlik anlasmalar imzaladilar.Biz ise sozde kahramanlik gosterileri yapiyoruz ama anca avucumuzu yalayabiliyoruz.

banner39