banner39

Merkel: Krizde genelde tek suçlu olmaz

Rus Başbakan Putin ile görüşen Merkel, "Kriz durumunda genelde sadece bir taraf suçlu olmaz" dedi.

Arşiv 16.01.2009, 21:33 16.01.2009, 21:33
Merkel: Krizde genelde tek suçlu olmaz


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğal gaz krizinde tarafların bir araya gelerek anlaşmaları gerektiğini belirterek, kriz durumunda genelde sadece bir tarafın suçlu olmadığını söyledi.

Merkel, bugün Berlin'de Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaklaşık bir buçuk saat görüştü.

Merkel, başbakanlıktaki görüşmeden sonra Putin'le birlikte düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Avrupa ülkeleri için Ukrayna'ya yeniden göndermeye başladığı doğal gaz miktarını tümüyle vermesi konusunda bazı teknik sorunların çıktığını ifade ederek, bu krizin Avrupalılar için kötü bir tecrübe olduğunu, normalde sorunun kendileriyle ilgisi olmamasına rağmen, krizden etkilendiklerini kaydetti.

Rusya'nın, Ukrayna'yla ikili görüşmeler yaparak sorunu çözmesi ve kendisine duyulan güveni yeniden artırması gerektiğini kaydeden Merkel, kriz ile ilgili olarak Rusya'yı suçlu görüp görmediğinin sorulması üzerine de "Burada birisini suçlamak istemiyorum. Rusya, Ukrayna'yla ikili görüşmede bulunarak sorunu çözmeli. Bir kriz durumunda genelde tek suçlu olmaz" şeklinde yanıt verdi.

Merkel, Avrupa'nın doğal gaz alamamasının kabul edilemez bir durum olduğunu, ancak sorun çözüldüğünde doğal gazın yeniden Avrupa'ya geleceğine ve Rusya'ya duyulan güvenin yeniden artacağına inandığını, bunun dışında Rusya'yla çok iyi ilişkilere ve büyük projelere sahip olduklarını söyledi.

Putin de Ukrayna'nın, Avrupa için bu ülkeye gönderdikleri doğal gazı kendi doğal gaz borularına aktardığını ve bu gazı Avrupa ülkelerine vermediğini öne sürerek, "Ukrayna doğal gaz çalıyor. AB bizi suçlasa da biz sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Putin, doğalgaz krizinin aşılması için Avrupa'nın önde gelen bazı gaz şirketleriyle konsorsiyum oluşturarak bu sorunu bir an önce çözmek istediklerini kaydetti. Avrupa'ya yönelik doğal gazın tümüyle verildiğini, ancak bunun Avrupa ülkelerine ulaşmasının Ukrayna tarafından bloke edildiğini ileri süren Putin, sorunun çözümünün kendileri için de çok önemli olduğunu, Rus Gazprom şirketinin kriz nedeniyle milyonlarca avro zarar ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?