banner39

Merkel, Türkiye için 'imtiyazlı ortaklık' dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Hiçbir şey kararlaştırılmış değil. İmtiyazlı ortaklık da seçenektir" dedi.

Arşiv 06.04.2009, 01:10 06.04.2009, 07:13
Merkel, Türkiye için 'imtiyazlı ortaklık' dedi

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğe ilişkin açıklama yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten sonra, "Hiçbir şey kararlaştırılmış değil. İmtiyazlı ortaklık da seçenektir" dedi.

AB-ABD zirvesinin yapıldığı Prag'da gazetecilerle konuşan Merkel, Türkiye konusundaki çekincesini sürdürdü ve Obama'nın Türkiye ile ilgili sözlerinin "Amerikan geleneği" olduğunu söyledi.

"Müslüman dünyası ve özellikle de Türkiye ile yakın ilişkiler bizim için ilginç bir şey" diyen Merkel, "Ancak bunun alacağı şekli, yani tam üyelik mi, imtiyazlı ortaklık mı olacağı konusunu halen tartışmaktayız" ifadesini kullandı.

Merkel'in muhafazakar partisi, Fransız hükümeti gibi Türkiye'nin tam üyeliğine soğuk bakıyor.

Fransız lideri Nicolas Sarkozy de Obama'nın sözlerinden sonra, "buna AB üyelerinin karar vereceğini" söylemişti.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (2)
kamil 12 yıl önce
fransayla almanya aynı kafa merkelle sarkozy kanka nufusları Türkiye kadar onlar bizim gibi ülkeler ab dışında olduğu sürece önem kazanır bizde ab üyesi olursak insanlardaki fransa rüyası almanya rüyası biter önemleri azalır bunu bildikleri için istemezler bunlara elini versen kolunu kaptırırsın 3 kuruşla avutur 70 kuruş götürüler senden :)
serdar 12 yıl önce
Avrupa 'hayır' diyor biz zorla 'evet' diyoruz arada bir çelişki var. Kimse istenmediği bir yere girmek istemez. Ben sanmıyorum ki Devletimiz ve Hükümetimiz böyle bir çelişkide kalsın. Demekki bir bildikleri var diyeceğim ama, Avrupa vizyonunun neden devam ettirildiğini halka, en azından bu konuda ilgili insanlarımıza hisettirsinler. Yoksa bu tür haberler gizli/açık varsa bir vizyonu Türkiyenin zarar verir ona.
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?