banner15

'Merkel ve Chirac Yumuşadı'

Avrupa gazeteleri, Merkel ve Chirac'ın Türkiye ile ilgili tavırlarını sütunlarına şöyle taşıdı:

'Merkel ve Chirac Yumuşadı'

Avrupa gazeteleri, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın Türkiye ile ilgili açıklamalarını “yumuşama, geri adım” olarak yorumladı. Gazeteler, iki liderin Türkiye’yi uyardığını, yeni bir takvim verdiği değerlendirmesi de yaptı.

Londra/Paris/Madrid

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, limanlarını Rumlara açmayan Türkiye ile ilgili açıklamaları, Avrupa basınında büyük yankı buldu. Gazeteler, Türkiye’ye ültimatom verilmesi beklentilerini anımsatarak, Merkel ve Chirac’ın açıklamalarını “yumuşama, geri adım” olarak yorumladı. Gazeteler, iki liderin Türkiye’yi uyardığını ve yeni bir takvim verdiği değerlendirmelerini de yaptı.

Guardian: “Merkel geri adım attı”

İngiliz Guardian gazetesi, Merkel’in, Ankara’ya bir ültimatom verilmesini istemediğini belirterek, Türkiye konusunda çatışmaktan geri adım attığını öne sürdü. Haberde Merkel’in bu sözlerinin, daha önce alarm konumuna geçen İngiltere ve Avrupa Komisyonu’nunca olumlu karşılanacağını yazdı.

Le Figaro: Daha Basiretli Davrandılar 

Fransız Le Figaro gazetesi de Merkel ve Chirac’ın Türkiye konusundaki tutumlarını yumuşattıklarını belirterek “Alman Başbakanı ve Fransız Cumhurbaşkanı sanki önceki günlere göre daha basiret gösterdi” yorumunu yaptı.

FT: Merkel İkna Edildi

Financial Times gazetesi, başyazısında Merkel’in Chirac ve Polonya Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye’ye bir ültimatom verilmesi fikrinden vazgeçirildiğini belirtirken, Türkiye’nin genişleyen Avrupa’da yer alması gereği vurguladı.

ABC: Türkiye'yi Uyardılar 

İspanyol ABC gazetesi de “Merkel ve Chirac Türkiye’yi uyardı” başlıklı haberinde, Almanya ve Fransa’nın son günlerde konuşulan ultimaton vermediğine dikkat çekerken Başbakan Erdoğan’ın AB’yi uyaran sözlerine de yer verdi.

The Times: Düşünmek için Zaman Verdi

“Merkel Türkiye’ye düşünmek için zaman verdi” başlığını kullanan İngiliz The Times ise, Merkel’i Başbakan Erdoğan’ın etkilemiş olabileceğini yazdı. Gazete, Merkel taragfından belirlenen takvimin diplomatik gözlemcilerce “çok anlamlı” bulunduğunu da belirtti.

Le Monde: Yeni Bir Takvim Belirlediler

Fransız Le Monde de, Merkel ve Chirac’ın görüşmenin “ana konusu” olan Türkiye için yeni bir takvim önerdiklerini, son bir tarih belirmekten kaçındıklarını belirtirken Avrupa Komisyonu’nun Fransa ve Almanya’ya yaptığı çağrıya da yer verdi.

Tageblatt: Tutumlarını Yumuşattılar 

Lüksemburg’da yayınlanan Tabeglatt gazetesi ise, Merkel ve Chirac’ın daha yumuşak bir tutum benimsedikleri yorumunu yaptı. Gazete, son tarih verilmesi önerisinin Komisyon’dan destek görmediğini ve Türkiye’de öfke yarattığını yazdı.

Anka

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35