banner39

Merkel ve Sarkozy arayı yeniden düzeltti

Almanya başbakanı Merkel ve Fransa Devlet başkanı Sarkozy aradaki buzları eritti.

Arşiv 15.06.2010, 14:20 15.06.2010, 15:41
Merkel ve Sarkozy arayı yeniden düzeltti

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya başbakanı Angela Merkel ve Fransa Devlet başkanı Nicolas Sarkozy planlandığından bir hafta sonra Berlin’de tekrar biraraya geldi. İki lider Avrupa’da yaşanan finans ve ekonomik krize karşı alınması gereken tedbirleri görüştüler. Aralarındaki anlaşmazlık yarım saatlik bir görüşmeden sonra giderildi. Görüşme sonrası basına demeç veren Merkel ve Sarkozy aldıkları kararları bildirdiler.

Merkel ile Sarkozy arasındaki anlaşmazlık konularından birisi 16 Avro ülkesinin katılımıyla AB ortak ekonomi hükümeti kurulmasıydı. Sarkozy böyle bir ekonomi hükümetinin mutlaka kurulmasını ve kendine mahsus bir sekretaryasının olması gerektiğini savunuyordu. Hatta bunu Paris’te kendisinin oluşturabileceğini bile söylemişti. Merkel ise buna baştan beri karşı çıkıyordu.

Merkel’e göre, AB’nin 27 üye ülkesinin de kendilerini zaten birer ekonomi hükümeti olarak görmesi gerekiyordu. Merkel, üye ülkeler arasında birinci ya da ikinci sınıf üye gibi sıralamanın yapılamayacağını belirtmişti. Görüşme sonrası Sarkozy de pragmatik davranmaları gerektiğini, kendisinin ille de yeni bir kurum istemediğini, ancak pragmatik kararlar almakta daha hızlı davranmaları gerektiğini söyledi.

Transaksiyon vergisi konusunda da iki lider antlaşmaya vardılar. Finans kurumlarından alınacak vergilerle, gelecekte yaşanması muhtemel krizlerin getireceği açıklar kapatılacak.

Alman ve Fransız liderler, Haziran ayı sonunda yapılacak G-20 zirvesine de baskı yapmayı ihmal etmediler. Ortak olarak kaleme aldıkları bir mektupla, zirvenin başkanlığını yapacak Kanada’ya küresel bir finans transaksiyon vergisi teklifi yaptılar.

Sarkozy ve Merkel, iki ülke arasında bir anlaşmazlığın olmadığını göstermek çabasıyla birlikte yaptıkları açıklamada, Almanya ile Fransa’nın eskisinden daha çok tek bir sesle konuştuklarını ve iki ülkenin Avrupa’nın şekillendirilmesinde birlikte hareket etme gücüne sahip olduklarını söylediler.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?