banner15

Merkel vergi kaçakçıları için 'o CD'yi istedi

Almanya Başbakanı Merkel, içinde vergi kaçakçılarının adı bulunduğu CD'yi istedi.

Merkel vergi kaçakçıları için 'o CD'yi istedi

Mücahid Yıldız-Almanya /Dünya Bülteni

Almanya Başbakanı Angela Merkel, vergi kaçakçıları ile mücadele etmek için, satışa sunulan cd’nin alınmasını talep etti. Merkel, bir bilgisayar programlayıcısı tarafından ele geçirilen ve Almanya’dan vergi kaçırarak İsviçre bankalarında saklayan Alman vatandaşları hakkında bilgi içeren, bedeli 2,5 Milyon Euro cd’nin ele geçirilmesi için her yolun denenmesi gerektiğini söyledi. Partisi içindeki itirazlara da cevap veren Merkel, ‘her aklı selim kişi bilir ki, vergi kaçıranlar cezalandırılmalıdır.’ dedi.

Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de, Almanya’nın ikinci televizyonu ZDF’e yaptığı konuşmada İsviçre banka bilgilerini içeren cd’nin satın alınması gerektiğini savunarak konuyu Başbakan’la ve parti (CDU) fraksiyon başkanı Volker Kauder’le istişare ettiklerini söyledi.


1500 Alman vatandaşı hakkındaki bilgi içeren cd’nin satın alınması konusunun hukuken yeniden gözden geçireleciğini belirten Schaeuble bundan önce hükümette maliye bakanlığı yapan Sosyal Demokrat Partili Peer Steinbrück’ün takip ettiği yolu devam ettiriyor.
 
İSVİÇRE CD’NİN SATIŞINI MODERN BANKA SOYGUNCULUĞU OLARAK NİTELEDİ

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan İsviçre Maliye Bakanı Hans-Rudolf Merz, ülkesinin çalıntı müşteri bilgilerini baz alanlarla birlikte çalışmasının mümkün olmadığını belirtti. İsviçre’de çalıntı bilgilerin satın alınmasının illegal olduğunu söyleyen Merz, bu bilgileri kullanmanın kişilerin özel alanlarına müdahale olduğunu iddia etti. İsviçre, 2009 yılında OECD’nin aldığı bir kararla vergi kaçıranların para sakladığı ülkeler listesinden çıkarılmıştı.

İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard ve İsviçre Ekonomi Bakanı, Alman Maliye Bakanı Schaeuble’yi banka bilgileri içeren cd’yi satın almak konusunda uyardılar. Cumhurbaşkanı Leuthard, çalıntı bilgileri satın almanın suç işleyenlerle ortak çalışmak anlamına geldiğini, hukuk devletinin böyle bir şey yapmaya izninin olmadığını söyledi.
İsviçre Hristiyan Demokratlar maliye uzmanı Pirmin Bischof, İsviçre Radyosu’na yaptığı konuşmada cd’nin satın alınmasını modern banka soygunculuğu olarak niteledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 15:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48