banner39

Merkel yeni cumhurbaşkanı adayı arıyor

Merkel, dün istifa eden Almaya Cumhurbaşkanı Köhler'in yerine aday arıyor.

Arşiv 01.06.2010, 15:33 01.06.2010, 15:33
Merkel yeni cumhurbaşkanı adayı arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Almanya tarihinde ilk defa bir Cumhurbaşkanı istifa etti. Liberal parti FDP ve Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU tarafından aday olarak gösterilip seçilen Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in beklenmedik istifası koalisyon hükümetini büyük bir zora soktu. Başbakan Merkel, Avro krizi, tasarruf zorunluluğu ve koalisyon içindeki kavgalar yetmiyormuş gibi, şimdi de Alman anayasasına göre otuz gün içinde koalisyon hükümetine uygun bir Cumhurbaşkanı adayını bulmak zorunda.

Başbakan Merkel, Alman birinci ve ikinci televizyon kanallarıyla yaptığı söyleşide, yeni Cumhurbaşkanı adayının koalisyon ortaklarından çıkması gerektiğini, ancak tüm partiler tarafından kabul görme şansının da olması gerektiğini ifade etti. Merkel, önce bir adayda koalisyon ortaklarının anlaşmaya varacağını daha sonra da muhalefet partileriyle görüşmeler yapılacağını bildirdi.

Merkel, müstefi Cumhurbaşkanı’nı Afganistan konusundaki açıklamaları dolayısıyla korumadığı suçlamalarını da reddederek, böyle bir talebin Cumhurbaşkanlığından kendisine gelmediğini, hükümet sözcülerinin Cumhurbaşkanlığı ile görüşerek Köhler’in ifadelerinin açıklığa kavuşturulduğunu söyledi. Olması gerektiği gibi davrandığını belirten Merkel, Başbakanın Cumhurbaşkanının sözlerini yorumlamaya başlamasının doğru olmayacağını belirtti.

Hristiyan Demokratların Bavyera partneri CSU, Cumhurbaşkanlığına eski Bavyera Eyalet başbakanı Edmund Stoiber’i teklif etti. CSU’lu bir politikacının Berlin’de şansı olmadığından CDU ve FDP tarafından, aday olarak Parlamento başkanı Norbert Lammert, Çalışma bakanı bayan Ursula von der Leyen, Maliye bakanı Wolfgang Schaeuble, Hessen Eyaleti eski başbakanı Roland Koch, NRW Eyaleti eski başbakanı Jürgen Rüttgers ya da eski FDP başkanı Wolfgang Gerhardt üzerinde duruluyor. Ayrıca geçmişte Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü UNEP’e başkanlık yapmış 71 yaşındaki Klaus Töpfer de adaylar arasında.

Muhalefet partileri de, seçilme şansları olmasa da, bazı kişileri aday olarak gösterdi. Bunlar arasında Protestanların eski lideri Margot Kaessmann da bulunuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?