banner15

Merkel'den Fransız Nükleerine Destek

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Elysee Sarayı'nda Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul ederek, İran, KDV indirimi ve nükleer konularını tartıştı. Chirac, "nükleer caydırmanın bir yaşam garantisi" olduğunu söylerken, Merkel de Fransız nükleerini

Merkel'den Fransız Nükleerine Destek

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Chirac geçen hafta yaptıpı "nükler" açıklamasına açıklık getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Fransız topraklarında terör saldırısı gerçekleştiren veya buna destek olan ülkelere karşı nükleer silah kullanabilecekleri tehdidinde bulunmuştu. Bu açıklamanın İran’a yönelik mi olduğu sorusuna Chirac, "sadece nükler caydırıcılık konusunda bize ait olan ilkelerin açık bir hatırlatmasıydı" diye cevap verdi. "Fransız, Avrupalı veya başka tabiattan olsun, caydırıcılık hayati çıkarlarımız için yaşam garantisi olarak kalıyor" diyen Chirac, "nükleer silahlar hiç bir koşulda savaş silahları değildir" dedi.

Chirac: Fransa’nın nükleer bir güç olduğu sır değil

Angela Merkel de Chirac’ın fikirlerine katılarak Fransız nükleerinin "sadece caydırıcı amaçlar için var olduğunu" ileri sürdü. Merkel, "bana göre burada eleştirilecek hiç bir şey yoktur" dedi. Chirac’ın açıklamaları Fransız solu tarafından sert bir şekilde eleştirilerek, "sorumsuzca yapılmış bir açıklama" olarak değerlendirilmişti. Chirac, "Fransa’nın nükleer bir güç olduğu hiç kimse için bir sır değildir, ne Almanya’da ne de dünyanın başka yerinde. Bu bir realitedir" diye konuştu.

Chirac, bir ülke için ‘’tehdidin türü ve hayati çıkarların tanımlanmasının’’ zaman içinde değiştiğine dikkat çekerek, bu nedenle caydırıcılık konusunda Fransız politikasının temellerini hatırlatma kararı aldığını söyledi. Chirac, dünyadaki değişimleri hesaba katarak bazı şeyleri açık bir şekilde hatırlattığını belirtti.

Merkel: Doğru yolda olduğumuza inanıyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran ile yaşanan gerginliğe işaret ederek, "bir aşamadan sonra diğerine" geçmek gerektiğini söyledi. Bir etap üzerinde atlamamak gerektiğini belirten Merkel, "ne de mantıklı olmayacak peşin bir davranış" içine düşmemek gerektiğini kaydetti. Avrupa üçlüsü Fransa, Almanya ve Fransa geçen hafta İran nükleer dosyasının Güvenlik Konseyi’ne taşınması için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın 2 ve 3 Şubat’ta acil toplantıya çağırmıştı. Merkel sonraki aşamanın acil toplantı olduğunun altını çizerek, tüm diplomatik yolları devreye sokarak bir etaptan sonrakine geçmek gerektiğini söyledi. Merkel daha sonra da acil toplantıda büyük çoğunluğu elde ederek harekete geçmenin önemine işaret etti. Merkel, ‘’doğru yolda olduğumuza inanıyorum’’ dedi. Chirac da Merkel’in açıklamalarına katıldı.

Öte yandan KDV konusunda Chirac’ın son şansı olan görüşmede Merkel’i ikna edemedi. Avusturya dönem başkanlığındaki Avrupa Birliği Salı günü Ekonomi ve Finans Bakanlığı’na sunulacak KDV indirimine geçen Cuma günü restoranların alınmamasına karar verdi. Avrupa Birliği’nin restoranlarla ilgili katma değer vergisini düşürmesini isteyen restorancılar ise, Chirac’ı Avrupa Birliği nezdinde bunun için girişimlerde bulunmaya çağırdı. Aksi takdire ‘’çekilmez’’ olacakları uyarısında bulundu.

Chirac Merkel’in KDV konusunda ikna edemedi

Chirac, 2002’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasında restorancılık alanında KDV fiyatlarını yüzde 19,6’dan yüzde 5,5’e düşüreceği sözünü vermişti. Bu söz dört yıldır çok sayıda Avrupa ülkekelerinin direnişi ile karşılaşıyor. Bu ülkelerin başında Almanya geliyor. Chirac görüşmesinde KDV indirimine restoranlarında alınması için Merkel’i ikna etmeye çalıştı, ama olmadı. Ancak bu konuda da anlaşmaya varıldığını göstermek amacıyla, KDV üzerinde bir konsensüse varılmasa da tam bir red anlamına gelmeyeceği belirtildi. Merkel, Chirac’ın içini rahatlatmak için Avrupa Komisyonu’nun bu konuda öneri yapmaya devam edeceğini söyledi. Buna göre restoranlar için KDV indirimi şimdi olmasa da ileriki dönemler de yeniden ele alınacak.

Fransa’nın Brüksel’de Fransız restoranları için KDV indirimi yapılmasına ilişkin fazla şansı görünmüyor. Restorancılar ise Chirac’ı 2007’de yapılacak seçimler öncesinde uyararak sözünü tutmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48