banner39

Merkel'den Türkiye'ye sert tutum

Merkel'in, AB'nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinde daha sert tavır takınmasını istediğini yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Merkel'den Türkiye'ye sert tutum
Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, AB'nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinde daha sert tavır takınmasını istediğini yazdı.

Derginin yarın yayımlanacak sayısında yer alan haberde, Merkel'in, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle yeni bir şart koyarak, üyelik müzakerelerini zorlaştırmak isteği ifade edildi.

Habere göre, Merkel'in koymak istediği yeni şart, Türkiye Kıbrıs sorunuyla ilgili tutumunu değiştirse bile, AB'ye üye 27 ülkenin, 12 ya da 18 aylık bir süre sonunda Türkiye ile müzakerelerin yeniden başlaması için ortak bir karar almasını öngörüyor.

Merkel'in bu planını Riga'da yapılan NATO zirvesi sırasında açıkladığı ve kendisine Yunan ve Kıbrıs Rum hükümetlerinin destek verdiği bildirildi.

Habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların baskıları yüzünden, müzakerelere yeni şart getirilmesini olası gördüğünü söyledi.

Ancak Steinmeier'in, Merkel'den farklı olarak, Türkiye ile müzakerelerin daha da zorlaştırılmasının Almanya aracılığıyla olmasına karşı bir tutum içinde bulunduğu ifade edildi.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?