banner15

Merkel:İsrail'i tanımayanlara hoşgörü yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'in mevcudiyet hakkını tanımayanların ve Yahudi soykırımını inkar edenlerin, Almanlardan hiçbir şekilde hoşgörü bekleyemeyeceğini söyledi.

Merkel:İsrail'i tanımayanlara hoşgörü yok

Almanya Başbakanı Merkel, 42. Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran kriziyle ilgili olarak, bu ülkenin nükleer silah imal etmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, "İran, kendisinin de çok iyi bildiği bir kırmızı sınırı aşmıştır. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın açıklamaları kabul edilemez. İsrail'in mevcudiyet hakkını tanımayan ve Yahudi soykırımını inkar edenler bizim geçmişimizden dolayı, bu konuda en ufak bir hoşgörü göstermemizi bekleyemezler"dedi.

Merkel, İran'ın nasıl bir tehdit oluşturduğu şeklindeki bir soruya karşılık da, bu ülkenin orta menzilli füzeler geliştirdiğini ve nükleer silah imal etme çabası içinde olduğunu ifade ederek, bu nedenle sadece İsrail'in değil Avrupa ülkelerinin de endişe duyması gerektiğini kaydetti. Angela Merkel, tüm anlaşmazlıklara rağmen İran'la anlaşmaya varabileceklerini, bu konuda Rusya'nın tutumunun da önemli olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın, ülkesinin uluslararası anlaşmalara uyduğunu, bu nedenle neden eleştirildiğini anlayamadığını ifade etmesi üzerine de Merkel, "Öncelikle Ahmedinejad'ın açıklamalarına da değinseydiniz sevinirdim. Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın kararlarına karşı geldiniz. Rusya'yla görüşmenize sıcak bakılması bile ABD'nin bir uzlaşma çabası olarak değerlendirilmeli"dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48