banner39

Merkez Bankası IMF ile derhal anlaşma istedi

Durmuş Yılmaz, ATSO'da ''Para Politikaları'' konulu konferansta konuştu.

Arşiv 02.04.2009, 13:14 02.04.2009, 16:02
Merkez Bankası IMF ile derhal anlaşma istedi


Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasında ''Para Politikaları'' konulu konferansta konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın her zaman olduğu gibi döviz piyasasının bundan sonra da sağlıklı çalışması için gerekli önlemleri alacağını belirtti.

Yılmaz, şunları kaydetti:

''Merkez Bankası, her zaman olduğu gibi, bundan sonra da döviz piyasasının sağlıklı çalışması ve döviz likiditesinin desteklenmesi amacıyla, gerektiği takdirde, idari yöntemleri, imkanları basiretli şekilde kullanmaya devam edecektir. Burada, Merkez Bankası'nın eli, Türk Lirası'nda olduğu gibi döviz konusunda çok rahat değil. Parayı biz basmıyoruz. Sonuçta bir şekilde dövizi elde etmemiz, satın almamız, belli bir maliyet karşılığında almamız gerekiyor.

Döviz konusunda rezervlerimizi kullanırken, son derece ihtiyatlı, basiretli ve cimri olmamız gerekiyor. Rezervleri bugünler için biriktiriyoruz, ama bunu kullanmaktan da geri durmayacağız.

Dalgalı döviz kuru ile çelişmeyecek şekilde döviz kurlarının piyasada belirlenmesi ilkesi çerçevesinde döviz piyasasında derinliğin kaybolmasına paralel olarak, sağlıklı fiyat oluşumları gözlemlendiği takdirde, döviz piyasasına doğrudan müdahale edebileceğiz.''

Merkez Bankası Başkanı Durmuş, bir gazetecinin, Hükümetin IMF ile anlaşma yapılması konusunda yönelttiği soruya da, ''IMF ile anlaşma yapılmalıdır ve en kısa sürede yapılmalıdır'' yanıtını verdi.

Enflasyonun Haziran ayından itibaren yükselişe geçebileceğini ifade eden Yılmaz, ''Enflasyon Haziran ayından sonra yükselebilir. Haziran ayında sona erecek vergi düzenlemelerinden sonra enflasyonda artış olabilir'' dedi.

KREDİ NOTUMUZ YÜKSELTİLMELİ

Türkiye'yle aynı kredi notuna sahip ülkelerin piyasa ve kurlarındaki dalgalanmanın daha fazla olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bu kapsamda kredi notumuz yukarı doğru revize edilmeli" dedi.

Son dönemde kamu harcamalarındaki toparlanmaya rağmen iç talepteki toparlanmanın kademeli ve yavaş gerçekleşeceğini kaydeden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cari dengedeki iyileşmeye rağmen büyümeye ilişkin beklentilerde bozulma devam ediyor. Cari açığın finansmanında reel kesimin payı azalıyor. Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimindeki düşüşün ilk çeyreğin sonunda sona ereceği tahmin ediliyor. İlk çeyrekte işsizlik oranının yükseleceğinin işaretleri var. TL zorunlu karışıklarının indirilmesini gündeme getirebileceğiz, yabancı para birimlerindeki zorunlu karşılıkların biraz daha indirilmesi imkanı var."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?