banner39

Merkez Bankası piyasaları yakından takip ediyor

Merkez Bankası enflasyonu oluşturduğu kurulla yakından takip ediyor.

Arşiv 31.05.2010, 16:36 31.05.2010, 16:36
Merkez Bankası piyasaları yakından takip ediyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, önümüzdeki aylarda enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda öngörülene kıyasla daha düşük seviyelerde seyredebileceğini öngördü. Nisan ayı kapasite kullanım verilerinin ve diğer öncü göstergelerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğine işaret eden Kurul, bununla birlikte, ikinci çeyrekten itibaren baz etkisinin hafiflemesiyle yıllık büyüme oranlarının kademeli olarak azalacağına dikkat çekti. Kurul, yakın dönemde açıklanan tüketici güven endeksleri, sipariş göstergeleri ve yurt içi otomobil satışları verilerinin, tüketimdeki artışın ikinci çeyrekte de süreceğine işaret ettiğine dikkat çekti. Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu Toplantı özetini yayımladı. Para Politikası özetinde piyasadaki likidite koşullarının öngörüldüğü şekilde geliştiğini belirten Kurul, toplam talep gelişmelerinin temel enflasyon göstergeleri üzerinde belirgin bir baskı oluşturmadığı değerlendirmesinde bulunarak, temel(çekirdek) fiyat göstergelerinin yıllık artış oranlarında son iki aydır gözlenen yükselişte geçtiğimiz yıl dayanıklı tüketim mallarında uygulanan vergi indirimlerinin etkileri belirleyici olduğuna ifade etti.

ENFLASYON HEDEFE YAKIN OLACAK

Bunun yanı sıra Kurul üyeleri, et ithalatına yönelik düzenlemenin olası etkilerini ve petrol fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önüne alarak, Enflasyon Raporu’nda 2010 yılsonu için sunulan tahmine kıyasla gerçekleşmenin yüzde 6.5’lik hedefe daha yakın olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Bununla birlikte, enflasyon beklentilerinin halen orta vadeli hedeflerin üzerinde seyretmesi nedeniyle fiyatlama davranışlarının yakından takip edildiği ifade etti. Kurul, para politikası stratejisini oluştururken maliye politikasına ilişkin gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğine dikkat çekti. Kurul üyeleri, 2011'den itibaren hayata geçirilecek olan mali kuralın, öngörüldüğü şekilde kararlılıkla uygulanması durumunda, risk priminin düşmesine katkıda bulunacağı ve kamu borçlanma maliyetini azaltarak para politikasının etkinliğini destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu.

DIŞ TALEP GÜÇLENMEDİ

Kurul, iç talepteki istikrarlı toparlanmaya rağmen dış talebin henüz yeterince güç kazanmadığına dikkat çekti. Son dönemde Yunanistan basta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kamu borçlarının sürdürülebilirliğine dair kaygıların artmasının özellikle en büyük dış ticaret pazarı olan Avrupa bölgesindeki toparlanmaya dair aşağı yönlü riskleri artırdığını ifade eden Kurul, bu süreçte Euro’nun belirgin olarak değer kaybetmesinin dış pazarlarda rekabet gücünü kısmen olumsuz etkileyebilecek bir unsur olarak öne çıktığını kaydetti. Bu çerçevede Kurul, küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler nedeniyle politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerekebileceğini teyit ettiğini vurguladı.
 

HİZMET SEKTÖRÜ DAHA GÜÇLÜ

Kurul, iç talebin istikrarlı bir artış eğilimi sergilediğine dikkat çekerek, dengeleyici para ve maliye politikası uygulamalarının iç talep üzerindeki etkilerinin giderek belirginleştiğini ve iç talebe duyarlı sektörlerde görece daha güçlü bir faaliyet gözlendiğini kaydetti. Toparlanma sürecinde dayanıksız tüketim malları ile inşaat sektörü bağlantısının güçlü sektörlerdeki canlanma dikkat çektiğini vurgulayan Kurul, bankacılık kesimi tarafından firmalara kullandırılan ticari krediler ile istihdam verilerinin alt kalemleri incelendiğinde, daha çok iç talebe yönelik olan hizmet sektöründeki toparlanmanın sanayi sektörüne kıyasla daha güçlü olduğunun görüldüğünü ifade etti.


İSTİHDAM İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL

İstihdam koşullarındaki iyileşme devam etmekle beraber, işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulundu. Mevsimsellikten arındırılmış verilerin yılın ilk çeyreğinde tarım-dışı istihdamdaki toparlanma eğiliminin sürdüğünü gösterdi. Dış talepteki zayıf seyrin sanayi istihdamını sınırlamaya devam ederken, inşaat ve hizmet sektörlerindeki olumlu seyrin desteğiyle tarım-dışı istihdamın kriz öncesi düzeylerini aştığına dikkat çekildi. Buna karşılık Kurul, işsizlik oranlarının kriz öncesine kıyasla yüksek seviyelerde seyretmeye devam etmesinin birim işgücü maliyetleri üzerindeki baskıyı sınırlayacağı değerlendirmesinde bulundu
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?