banner15

Meşal, Abbas'la görüşüyor

Halid Meşal, Filistinli gruplar arasında süregiden şiddeti sona erdirme çabalarında başarısızlığın ihtimaller arasında yer almadığını söyledi.

Meşal, Abbas'la görüşüyor

Filistinli Hamas hareketinin önde gelen lideri Halid Meşal, Gazze Şeridi'nde rakip Filistinli gruplar arasında süregiden şiddeti sona erdirme çabalarında başarısızlığın ihtimaller arasında yer almadığını söyledi.

Meşal, yarın Mekke'de El Fetih'in ve Filistin yönetiminin lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.

Soruna çözüm getirmek için arabulculuk görevini genelde Mısır üstlense de Suudi Arabistan Kralı Abdullah geçtiğimiz haftalarda, tarafları 'kutsal topraklar'da buluşturmayı önermişti.

Gazze Şeridi'nde geçen hafta yaşanan çatışmalar en az 23 kişinin ölümüne, yüz kadar kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

Ancak Cumartesi günü ilan edilen son ateşkes ardından ciddi bir ihlal yaşanmadı.

Abbas ve Meşal son olarak iki hafta önce Suriye'de bir araya gelmişlerdi.

İki partinin bir ulusal birlik hükümeti çatısı altında birleşmesine yönelik olarak aylardır süren girişimler bu görüşmede de somut sonuç getirmemişti.

Ancak Meşal, son açıklamasında, Hamas'ın ulusal birliği pekiştirmenin yegane yolunun El Fetih ile ortaklıktan geçtiğine inandığını belirtti.

Bölgeyi ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mekke'deki görüşmelerin başarısı için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Merkel, Orta Doğu Dörtlüsü'nün bir parçası olan Avrupa Birliği'nin dönem başkanı sıfatıyla, etkili bir konumda bulunuyor.

Merkel ev sahibi Suudi Arabistan ile yakın temas içinde olduklarını kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir konuşma yapan Merkel, Orta Doğu sorununun çözümü için en iyi yolun iki devletli çözüm olduğu görüşünü dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35