banner39

Meşal: Barışı ABD ve İsrail engelliyor

Filistin'deki uzlaşma gayretlerinin çıkmaza girdiğini söyleyen Meşal, bunun sorumlusu olarak ABD ve İsrail'i gösterdi.

Arşiv 23.08.2007, 14:58 23.08.2007, 18:45
Meşal: Barışı ABD ve İsrail engelliyor

Hamas örgütünün sürgündeki lideri Halid Meşal, Filistin lideri Mahmud Abbas ile yaşanan uyuşmazlığın sona erdirilmesine yönelik çabaların, İsrail ve ABD'nin müdahalesi nedeniyle çıkmaza girdiğini söyledi.

Hamas'ın Gazze'de kontrolü elinde bulundurmaya devam edeceğini söyleyen Meşal, İsrail ve Filistin arasındaki barış çabalarına rağmen Hamas'ın direnişi sürdüreceğini kaydetti.

Meşal AFP ajansına verdiği demeçte, "Uzlaşma gayretleri şu an çıkmaza girmiş durumda. Çünkü (El Fetih yönetimi) tüm kapıları kapatıp, bazı El Fetih yetkililerinin girişimleri de dahil Filistin ve diğer Arap ülkelerinin arabulucuğunu reddetti" dedi. Hamas lideri, "İsrail ve Amerika'nın müdahaleleri uzlaşmanın önündeki engellerdir" diye konuştu.

Haziran ayında kanlı sokak çatışmalarının ardından Gazze'de kontrolü ele geçiren Hamas'ın bölgenin kontrolünü El Fetih'e devretme gibi bir düşüncesi olmadığını belirten Meşal, "Biz, Amerika ve İsrailliler'in yardımıyla darbe hazırlığı yapan 'savaş patronlarına' karşı meşruiyetimizi savunduk" ifadelerini kullandı.

İsrail'in Abbas'ı tehdit ederek, Hamas'la diyalog kurmasını engellediğini söyleyen Meşal, "ABD ise Hamas ve Fetih arasında herhangi bir görüşme olmaması için bölgedeki tüm taraflar üzerinde baskı uyguluyor. Oysa Filistin'deki krizi çözecek tek yol diyalogdur" dedi.

Filistin Yönetimi'ni de Hamas'la diyalog içine girmeye çalışmak yerine İsrail'le barış görüşmelerini canlandırmayı tercih etmekle suçlayan Meşal, "Amerikan ve İsrail desteğini hesaba katanlar, İsrailliler ile görüşmek için çırpınanlar, iddialarının sadece hayalden ibaret olduğunu görecekler" şeklinde konuştu.

İsrail ile Filistin Yönetimi liderleri arasındaki görüşmeler, Abbas'ın Hamas Başbakanı İsmail Haniye'yi görevinden azletmesinden sonra yoğunluk kazandı.

Abbas, Hamas'ın 15 Haziran'da Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra İsrail Başbakanı Ehud Barak ile iki kez bir araya geldi. Ayrıca taraflar, ABD Başkanı George W. Bush'un yıl sonuna doğru yapmayı planladığı Ortadoğu konferansı öncesinde düzenli olarak bir araya gelme konusunda anlaştı.

Meşal ise, İsrail'in işgale son vermediği ve Filistin halkının haklarını tanımadığı müddetçe "direniş siyasetinin tek seçenek olarak kalmayı sürdüreceğini" kaydetti.

1997'de Amman'da Mossad ajanlarının suikast saldırısından kurtulan Hamas'ın sürgündeki lideri ayrıca, Demokratlar'ın 2008'deki seçimleri kazanmış olması durumunda da ABD'nin Ortadoğu politikasınnda bir değişiklik beklemediğini söyledi. Meşal, "ABD'nin İsrail'e yönelik desteği asla değişmez" dedi.


Kaynak: İHA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?