banner15

Meşal: Filistin'de iç çatışma istisnai bir durum

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşetinde, Hamas Hareketi Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in Filistin’de yaşanan iç çatışmayla ilgili değerlendirmesine yer veriliyor.

Meşal: Filistin'de iç çatışma istisnai bir durum

05 Şubat 2007 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Meşal: Filistin'de iç çatışma istisnai bir durum

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşetinde, Hamas Hareketi Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in Filistin’de yaşanan iç çatışmayla ilgili değerlendirmesine yer veriliyor.

 

Haberde, Meşal’in Şam’da düzenlediği basın toplantısında Hamas ve El-Fetih arasında geçici değil kalıcı bir ateşkese davet ettiği ve son günlerde yaşanan çatışmaların Filistin için istisnai bir durum olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde, Hamas ve El-Fetih heyetlerinin Kral Abdullah’ın daveti üzere Mekke’de bir araya gelmek için bugün Suudi Arabistan’a gidecekleri, El-Fetih heyetine Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlık edeceği, heyete Nasr Yusuf, Azzam El-Ahmed, Nebil Amr ve Ruhi Fettuh’un yanısıra güvenlik sorunlarının açılması durumunda Gazze’den Muhammed Dahlan ve iki El-Fetih üyesinin daha katılabileceği bildiriliyor.

 

Haberde, Hamas heyetine ise Halit Meşal ve İsmail Heniye’nin başkanlık edecekleri, heyete Şam’dan Meşal’in yanısıra Musa Ebu Merzuk ve iki Hamas yetkilisinin daha katılacağı, Gazze’den ise Başbakan İsmail Heniye’nin yanısıra Filistin Hükümeti sözcüsü Gazi Hamed ve Dışişleri Bakanı Mahmud Ez-Zehhar’ın katılacağı, Batı Yaka’dan da temsilcilerin katılması için girişimlerin olduğu kaydediliyor.

 

 

“İç çatışma” El-Fetih’i böldü

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ayrıca, Mekke buluşmasına katılacak heyette El-Fetih’in Mahmud Abbas’tan sonraki 2 numaralı ismi Ahmed Kurey’in (Ebu’l-Alâ) bulunmamasının dikkat çektiği ve son günlerde yaşanan çatışmalarla ilgili hareket içerisinde anlaşmazlıkların yaşandığı bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, El-Fetih Hareketi Devrim Konseyi’nin önceki gün Mahmud Abbas başkanlığında Ramallah’ta gerçekleştirilen toplantısında çatışmaları Batı Yaka’ya taşıma konusunda çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü ve El-Fatih’in üst düzey yetkililerinden birinin diğerine ayakkabısını fırlattığı yazıyor.

 

Kuveyt’te yayınlanan  Er-Re’y El-Aam gazetesininin konuyla ilgili haberinde ise, Batı Yaka İstihbarat Müdürü Tevfik Et-Tayravi’nin ayakkabısıyla Batı Yaka eski güvenlik sorumlusu Cibril Er-Recub’un yüzüne vurduğu, Er-Recub’un çatışmaların Batı Yaka’ya taşınmaması yönündeki görüşüne karşı çıkarak “Baluşe’nin çocuklarının (Gazze’de kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından öldürülen istihbarat subayının çocuklarının) vasiyeti var” dediği kaydediliyor.

 

 

BAE Parlamentosu kadın temsilinde dünya 2.liğine ulaştı!

 

Birleşik Arap Emirlikleri gazetelerinin bugünkü sayısında, Devlet Başkanı Halife bin Zayed El-Nuheyyan’ın 20 üyesi seçimle belirlenen Arap Emirlikleri Parlamentosu’nun geri kalan 20 üyesini de atamasıyla sayıının tamamlandığı yazıyor.

 

El-Beyan gazetesinin haberinde, seçimi kazanarak parlamentoya girmeye hak kazana bir kadın üyenin yanında üçü Dubai’den ve diğerleri de sırasıyla Abu Dabi, Eş-Şariga, Ra’su’l-Hayme, El-Ajman, El-Fujeyra emirliklerinden olmak üzere 8 kadın üyenin parlamentoya atandığı ve böylece Arap Emirlikleri Parlamentosu’ndaki kadın temsil oranının %22.2 ile dünya ikinciliğine yükseldiği kaydediliyor.

 

El-Halic’in haberinde ise, bu  oranın bir çok Avrupa ülkesindeki kadın temsil oranından yüksek olduğu ve kadınların parlamentoda temsil oranının İtalya’da %11.6, İngiltere’de %20, Fransa’da %12 ve Almanya’da %31.6 olduğu bildiriliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar Eş-Şark gazetesinden... Arap halkının içinde bulunduğu halet-i ruhiyeyi anlatan karikatürde, kafasından dumanlar çıkan kişinin üzerinde “Arap vatandaşı”, karikatürün köşesinde ise “Küresel ısınma” yazıyor.

 

-------------------------------------------------------------------

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35