Meşal, FKÖ'ye alternatif yeni bir örgüt kuruyor

İçerdeki ve dışarıdaki tüm Filistinli örgütleri biraraya getirecek yeni bir çatı kuruluyor.

Arşiv 29.01.2009, 12:12 29.01.2009, 16:04
Meşal, FKÖ'ye alternatif yeni bir örgüt kuruyor


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslami Direniş Hareketi Hamas'ın siyasi büro başkanı Halit Meşal, içerde ve dışarıdaki bütün Filistinlileri temsil edebilecek, Filistinli grupların tamamını kapsayacak yeni bir örgüt kurm çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Katar'ın başkendi Doha'da düzenlenen 'Gazze zaferleri' adlı programda konuşan Meşal, FKÖ'nün artık Filistin halkının temsilcisi olma özelliğini yitirdiğini belirterek, Filistin'de bölünmeyi sürdüren bir yapı görünümüne büründüğünü kaydetti.

Amerika'nın Ortadoğu'daki yeni temsilcisi George Mitchell'e de mesaj gönderen Meşal, bölgede direnişi görmezden gelerek yapılan bütün görüşmelerin, fiyaskoyla sonuçlanacağını söyledi.

Filistin'de ulusal birliğin ve iç barışın ancak ve ancak direniş temelinde gerçekleşebileceğini belirten Hamas siyasi büro üyesi Meşal, tersi bir durumun büyük bir yalan olacağını ifade etti. Katar örneğinden yola çıkan Meşal, Arap ve İslam ülkelerine bir çağrıda bulunarak yardımları ehline vermelerini istedi, aksi taktirde yardımların hak edenlere ulaşamayabileceği tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekti. .

ÖZERK YÖNETİME GÜVENMİYORUZ

Doha'da gazetecilere bir açıklama yapan Hamas siyasi büro üyelerinden Muhammet Nezzal ise "Yardımların emin yollardan ulaştırılmasını, şeffaf ve temiz bir şekilde Gazze'ye iletilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Nezzal ayrıca "Biz Ramallah'daki Dayton yönetimine güvenmiyoruz, onun şeffaf ve güvenilir olabileceğine inanmıyoruz. Yardımların Özerk Yönetim'e gitmesi demek, oradaki yetkililerin cebine girmesi demektir" ifadelerini kullandı.

Hamas yöneticisi, İsrail'le bir ateşkes anlaşmasına onay verdiklerine ilişkin haberleri de yalanlayarak, "5 Şubat'tan itibaren ateşkesin başlaması yönündeki açıklamalar, Mısır'ın önerisidir. Biz de ateşkesin bir an evvel başlamasını arzu ediyoruz ama sınırları net ve açık bir çerçeve içerisinde olması şartıyla. Bunun Mısır'ın önerisi olduğunu ve henüz Hamas'ın buna onay vermediğini söyleyebilirim."

Arap ve Filistinli taraflar arasında İsrail'le Gazze'ye saldırı konusunda işbirliği içerisinde olanlar bulunduğunu belirterek, "Kesinlikle söyleyebilirim ki Gazze'ye yönelik saldırıyı bilen Filistinli çevreler olduğu gibi Arap ülkeleri içerisinde burada ismini zikretmek istemediğim saldırıdan haberdar olan ülkeler vardı." dedi.

Filistin'deki diyalog yönünde Yemen'in attığı adımlar konusunda da açıklamalar yapan Nezzal, "Bana göre bu girişim sadece Yemen'e ait olmayıp Mısır, Suriye ve Türkiye'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir girişimdir. Filistinlilerin kendi aralarındaki diyalog görüşmelerini bu üç ülke yürütebilecek midir? Ben bundan şüphe duyuyorum. Bu tür bir diyalog girişimlerine adı geçen devletlerin toplu şekilde arabuluculuk etmelerinin önünde sorunlar olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?