banner39

Meşal, Mahmud Abbas'ı Gazze'ye davet etti

Hamas liderleri Halid Meşal, Mahmud Abbas'ı, doğrudan ve şartsız olarak görüşmeler yapmak üzere Gazze'ye davet etti.

Arşiv 31.03.2008, 11:12 31.03.2008, 12:29
Meşal, Mahmud Abbas'ı Gazze'ye davet etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas liderlerinden Halid Meşal, rakip Filistinli gruplar arasında şartsız olarak görüşmeler yapılması için Filistin ve Fetih lideri Mahmud Abbas'ı Gazze Şeridi'ne davet etti.

İngiltere'deki Sky News televizyonuna açıklamalarda bulunan Meşal, "Sayın Mahmud Abbas'ı, Gazze Şeridi ve batı Şeria'daki problemlerin müştereken halli için doğrudan ve şartsız olarak görüşmeler yapmak üzere Gazze'ye davet ediyoruz" dedi.

Meşal, görüşmelerde Filistinlilerin birliğinin sağlanması ve güvenlikle ilgili problemlerin halledilmesinin ele alınacağını söyledi.

Suriye'nin başşehri Şam'da bilinmeyen bir mekandan açıklamalar yapan Hamas lideri, Haziran 2006'da esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'in de sağ olduğunu, ona iyi davranıldığını ifade etti.

Meşal, "Gilad halen sağ. İsrailliler bizim esirlerimize herkesin bildiği gibi kötü şekilde muamelede bulunurken, biz ona iyi bir şekilde muamelede bulunuyoruz" diye konuştu.

'SİLAHLARIMIZ MÜTEVAI AMA İRADEMİZ BÜYÜK'

Halid Meşal, İsrail'in Hamas'ın askeri gücünü abarttığını söyledi. Meşal, İsrail'i, Hamas ve Hizbullah'a karşı savaş çıkartma çabasında olmakla suçladı.
 
Hamas'ın askeri kapasitesinin "mütevazı" olduğunu belirten Halid Meşal, "Ama düşman saldırganlığını haklı çıkarmak için abartıyor. Silahlarımız mütevazı ama irademiz büyük. Savaşımızı etkili kılan budur" dedi.
 
İsrail ve ABD'nin bölgesel bir savaş için hazırlanmasından endişe ettiğini ifade eden Meşal, "İsrail ve ABD bölgede savaş davulları çalıyor. ABD ve İsrail'deki yeni muhafazakarlar, iktidarın dengesini ve direniş (Hamas ve Hizbullah) tarafından kazanılan başarıları altüst etmek için yeni bir savaş istiyor" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?