banner39

Meşal: Yanlış hesap yapmayın!

Meşal, Mekke Anlaşması sonrası çıktığı gezinin ilk ayağı Kahire'de düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Meşal: Yanlış hesap yapmayın!

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Hamas Hareketi Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, Mekke Anlaşması sonrası çıktığı gezinin ilk ayağı Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenledi.

 

Mekke Anlaşması’nın imzalanmasına Suudi Arabistan ile birlikte bir çok ülkenin katkıda bulunduğunu söyleyen Meşal, anlaşmayla birlikte bir dönemin kapandığını belirtti.

 

Mekke Anlaşması’nın sonrası dönemin Mekke Anlaşması öncesi dönemden farklı olduğunu ve bunu farkedemeyenlerin yanlış hesap yapacaklarını söyleyen Meşal, Mekke Anlaşmas’ndan sonra üç kesim üzerinde sorumluluk olduğunu ifade etti.

 

Anlaşma sonrası sorumluluklar

 

Birinci sorumluluğun Filistinlilerin üzerindeki sorumluluk olduğunu belirten Meşal, bu sorumluluğu Mekke Anlaşması’na bağlı kalmak ve anlaşmayı savunmak olarak tanımladı. Meşal, ulusal birlik hükümeti kurma çalışmalarıyla trenin rayına oturduğunu söyledi.

 

İkinci sorumluluğun Arap ve İslam ülkelerinin sorumluluğu olduğunu ifade eden Meşal, Arap ve İslam ülkelerinden üç isteklerinin olduğunu söyledi ve bu istekleri şu şekilde sıraladı: Mekke Anlaşması’nın korunması ve gözetimi, ambargonun bir an evvel kaldırılması ve Filistin’i dış müdahalelerden korumak.

 

Üçüncü sorumluluğun ise uluslararası kamuoyunun sorumluluğu olduğunu söyleyen Halit Meşal, ambargunun cinayet olduğunu belirterek uluslararası kamuoyundan Filistin'e uygulanan ambargoyu kaldırmasını istedi. Meşal, bazı Avrupa ülkelerinin Mekke Anlaşması sonrası Filistin halkına yıllık yardım yapma sözü verdiğini de açıkladı.

 

Amerikalılar yaklaşımlarını değiştirmeli

 

Uluslararası kamuoyunun Filistin halkının iradesine saygı duyması ve kurulacak ulusal birlik hükümetiyle işbirliği yapması gerektiğini belirten Meşal, Amerikalıların da yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

 

İsrail’in “Filistin Hükümeti ve Hamas ile ilişki caiz değil” diyerek fetva vermeye kalktığını söyleyen Meşal, “Kimsenin İsrail’in fetvasına kulak vereceğini sanmıyorum” dedi.

 

İsrailli esirin babasına da seslenen Halit Meşal, “Nasıl ki İsrailli esirin ailesinin çocuklarına karşı insani duyguları varsa, 11 bin Filistinli esirin ailelerinin de insani duyguları var” dedi. Meşal, esir değişimini İsrail’in engellediğini de sözlerini ekledi.

 

Hamas’ın programını değiştirmediğini belirten Meşal, Filistinlilerin ve Arapların tarihi bir fırsatla karşı karşıya olduğunu söyledi ve bu fırsatın kaçırmamasını istedi.

 

Amerika’nın gücünü takdir ettiklerini belirten Meşal, bununla birlikte Amerika’nın her şeye gücünün yetmediğini ve Mekke Anlaşması sonrası oluşan irade karşısında yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?