banner15

Meşal'den birlik çağrısı

Filistin'de iktidarda olan Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, birlik çağrısında bulundu.

Meşal'den birlik çağrısı

Meşal sürgünde bulunduğu Suriye'nin başkenti Şam'da, televizyondan yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Absbas'la yapacağı görüşmenin de başarılı olmak zorunda olduğunu söyledi.

Meşal "görüşmenin başarısız olması yasak. Bütün kardeşlerimizi kendilerine hakim olmaya ve (İsrail'le olan) gerçek mücadelemizi hatırlamaya çağırıyorum" dedi.

Maşal ve Abbas'ın Salı günü Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde görüşmesi bekleniyor.

"Filistin'deki herkesi, Hamas ve El Fetih de dahil, kan dökülmesine son vererek sorumluluklarını üstlenmeye ve yeni bir sayfa açmaya" çağıran Meşal, "geçici değil sürekli bir sükunet istiyoruz. Kan dökülmesine son verilmesi ve daha önce yaşadığımız intifadaya geri dönülmesini istiyoruz" diye konuştu.

Meşal, bugün İsrail askerlerinin Kudüs'ün eski kesimindeki Faslılar Yolu'na bir saldırı düzenlediklerini de iddia ederek, bu saldırının İsrail askerlerinin El Aksa Camii'ne saldırmasını kolaylaştıracağını ileri sürdü.

Meşal, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un El Aksa Camii'nin bulunduğu Harem-üş Şerif'i ziyaretinin intifadayı başlattığını hatırlatarak, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in de bu tür hareketlerden kaçınmasını isted.

ENDONEZYA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Suriye'yi ziyaret etmekte olan Endonezya Dışişleri Bakanı Hassan Wirajuda, Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal ile bir araya geldi.

Hamas lideri Meşal ile Endonezya Dışişleri Bakanı Wirajuda arasında Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleşen görüşmede, Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmaların son bulması için yapılabileceklerin ele alındığı belirtildi.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Meşal, "Sayın Bakan Endonezya'nın, Filistin halkının bağımsız devlet kurma hakkını desteklediğini, Filistin iç sorunlarına biran önce çözüm bulunmasına ve Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulmasına özen gösterdiğini söyledi.

Ayrıca Endonezya'nın bu amaç için çabalarını yoğunlaştırmaya hazır olduğunu vurguladı. Bizde Wirajuda'ya, Filistin'deki iç çatışmalar ve dış güçlerin bu çatışmalardaki rolü hakkında bilgi verdik. Filistin halkı ulusal haklarından başka hiçbir şey istemiyor" dedi.

Öte yandan Suriye ziyaretine dün başlayan Endonezya Dışişleri Bakanı Wirajuda, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Filistin iç çatışmalarına bir çözüm bulmasına katkıda bulunmak amacıyla arabuluculuk yapacağını ilan etmişti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35