banner39

Mescid-i Aksa için Cuma sonrası dua

Mescid-i Aksa ve işgal altındaki Filistin halkı için bugün Cuma namazı sonrası için dua etkinliği gerçekleştiriliyor.

Arşiv 02.10.2009, 09:53 02.10.2009, 12:30
Mescid-i Aksa için Cuma sonrası dua

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son günlerde İsrail'in ve Yahudi fanatiklerin provokasyonlarına maruz kalan Mescid-i Aksa ve Filistin halkı için Cuma namazı sonrası çeşitli sivili toplum kuruluşları tarafından dua programları düzenlenecek.

İstanbul'daki etkinlik Fatih Camii'nde gerçekleştirilecek. İsrail'in protesto edileceği etkinlikte Kudüs halkına destek mesajları gönderilecek.

Mescid-i Aksa ile Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada bütün duyarlı vatandaşların eyleme beklendiği ifade edildi.

YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR

Bu arada İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, son günlerce fanatik Yahudilerin provokasyonlarına maruz kalan Mescid-i Aksa ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

İsrail'in Kudüs'ü Filistinlilerden tecrit etmeye çalıştığını ifade eden Yıldırım, "Aksa'nın içinde bulunduğu tehditlere karşı sesimizi yükseltmek üzere bu Cuma tüm camilerde İsrail'i telin edelim ve Kudüs'ün sahipsiz olmadığını haykıralım" dedi.

Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti: "İslam'ın ilk kıblesi ve miracın mekanı kutsal Mescid-i Aksa için zaman giderek daralıyor.İşgal edildiği tarihten bu yana onlarca saldırıya maruz kalan, yakılan, altı oyulan, bir bölümü yıkılan ve çevresi boşaltılan kutsal Aksa camii bu kez emsali görülmemiş sistematik bir tehditle karşı karşıya.

Bu tehdidin adı, "Ortak kullanım" kandırmacası. Daha önceki yıllarda ele geçirmek istedikleri başka camiler için denenmiş taktiği bu kez Aksa için kullanan İsrail, caminin tamamını ele geçirmek yerine bir bölümünün kendilerine tahsis edilmesi için oldu bitti hamlesine hız verdi. Bu plana göre, yıl sonuna kadar Mescidin güney batı bölümü tamamen Yahudilere tahsis edilecek.

Son aylarda camiye yönelik saldırılarını yoğunlaştıran Yahudi fanatikler, iktidarda bulunan Benyamin Netanyahu hükümetinden aldıkları destekle yürüttükleri kampanyalar, bu yönde resmi adımları başlaşmış durumda.

Bundan iki ay önce mescidin çevresinde Müslümanlara ait evlerin müsaderesine girişen Siyonist yönetim, son bir aydır, Yahudi fanatiklerin mescide yönelik tecavüzlerine de zemin hazırlayıp, kendi kamuoyunu bu işgale ikna etti.

Bu çabalarla eş zamanlı olarak Müslümanların camiye girişine kısıtlama getiren Siyonist yönetim, çok sayıda Filistinliyi tutuklayarak Kudüs'teki etnik temizlik çalışmalarına hız verdi.

Bölgeyi ve uluslar arası toplumu, "İran ve Gazze'den yükselen tehlike" gibi suni gündemlerle meşgul edip Aksa'daki oldu bittileri sessizce yürüten Siyonist rejim, İslam dünyasındaki sessizlikten cesaret almaktadır.

Bu nedenle Aksa'nın işgaline çok kısa bir süre kalan şu aşamada tüm Müslüman toplumlar Siyonistlerin kirli planlarına karşı harekete geçmelidir. Başta Türkiye olmak üzere İslam Konferansı'na üye tüm ülkelerin İsrail'e karşı ciddi bir adım atması zamanı çoktan gelmiştir.

Aksa'nın içinde bulunduğu tehditlere karşı sesimizi yükseltmek üzere bu Cuma tüm camilerde İsrail'i telin edelim ve Kudüs'ün sahipsiz olmadığını haykıralım."banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?