banner39

Mescid-i Aksa için İstanbul'da büyük buluşma

Yahudiler'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına Türkiye'deki STK'lardan büyük tepki geliyor...

Arşiv 05.10.2009, 11:31 05.10.2009, 12:30
Mescid-i Aksa için İstanbul'da büyük buluşma


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

STK'lar Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'da yeni provokasyonlar başlatan İsrail'i protesto için bugün Taksim meydanında saat 17:00'de toplanacaklar.

Başta İHH olmak üzere, MAZLUM-DER, İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMAH) gibi önemli sivil toplum kuruluşları Taksim'de İsrail işgaline karşı tek yürek olarak seslerini duyuracaklar.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım:

MESCİD-İ AKSA'YI SİNAGOG YAPMAYI PLANLIYORLAR

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Gazze bölgesel bir savaşa sebep oldu, Mescid-i Aksa olayı ise bir dünya savaşına sebep olur. Huzur ve mutluluk için Mescid-i Aksa korunmalıdır" dedi. 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Mescid-i Aksa bütün Müslümanlarındır sadece Filistinlilerin değildir. Bütün Filistinliler bugün saldırı anında gerekirse şahadeti göze alarak Mescid-i Aksa'yı korumak için asker barikatlarını aşacaklar.

Dün 20 bin kişi Mağrip kapısından Mescid-i Aksa'ya saldırdı, içerideki Filistinli gençler buna engel oldu. Kudüs'te 60'ın üzerinde Filistinli yaralı var. Bugün itibariyle 1 milyon Yahudi'nin Mescid-i Aksa'ya saldırması için Siyonist İsrail çağrıda bulunuyor. 2009 sonuna kadar Mescid-i Aksa'nın bir kısmı işgal edilecek kararını aldılar. Aksa'yı sinagog yapmayı hedefliyorlar. Türkiye'nin bütün unsurlarını Mescid-i Aksa konusunda desteğe çağırıyoruz. Gazze bölgesel bir savaşa sebep oldu, Mescid-i Aksa olayı dünya savaşına sebep olur. Huzur ve mutluluk için Mescid-i Aksa korunmalıdır."

İMH Başkanı İkram Soltan:

İŞGAL KABUL EDİLEMEZ

İMH Genel Başkanı İkram Soltan, Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada bugün Taksim Meydanı'nda yapılacak olan büyük tepki gösterisine İstanbul'daki tüm Müslümanları davet etti.

Soltan yaptığı açıklamada, günlerdir Mescid-i Aksa'da ribat halinde nöbet tutan Filistinli Müslümanlara destek olmak, İslamın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmak için Müslümanları bu gösteriye duyarlı olmaya çağırdı.

Soltan, işgalci İsrail'in şimdi de Mescid-i Aksa'ya göz dikerek el koymaya çalışmasının kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Geçen haftasonu Mescid-i Aksa'ya saldıran Yahudiler yeni bir girişime daha hazırlık yapıyor. Yahudiler, işgal devletinin polisleri eşliğinde Mesci-i Aksa'ya girerek içeride namaz halindeki Müslümanları tahrik etmişti. Ardından çıkan arbedede polis Müslümanlara müdahale etmişti.

Dün de Yahudi cemaatleri tarafından "Mescid-i Aksa'ya yürüyelim" çağrısı yapıldı. Bunu duyan Müslüman Filistinliler Mescid-i Aksa'da nöbet tutmaya başladılar. Ancak İsrail polisi Müslümanları Mescid'den çıkarmak için şiddete başvurdu. Olaylar sırasında onlarca Filistinli genç yaralanırken, bu durum İslam dünyasında büyük tepkilere yol açtı.İLGİLİ HABERLER:

Mescid-i Aksa için İstanbul'da büyük buluşma

Mescid-i Aksa'yı işgal hazırlığına tepki

Binlerce Yahudi saldırıya hazırlanıyor

Türk basını Mescid-i Aksa'ya sessiz


banner53
Yorumlar (1)
mustafa 12 yıl önce
medeniyet derneği, özgürder, akdav, akv yi de ekleyin kardeşim
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?