banner15

Mescid-i Aksa tehlikede

İsrail, Mescid-i Aksa’nın çevresinde geniş kazı çalışmaları yaparak Osmanlı ve daha öncesi dönemlerden kalma eserleri yok ediyor.

Mescid-i Aksa tehlikede

Dünya Bülteni Haber Merkezi

1967 yılında Kudüs’ü işgalinden beri İsrail eski Kudüs’ün arazilerinde, evlerinde, cadde ve sokaklarında Siyon Mabedi (Süleyman Heykeli)’nin izlerini arama adı altında kazı çalışmaları yapıyor.

İsrail’in bu kazı çalışmaları zaman zaman krizlere ve kanlı olaylara yol açtı. Son olarak meşhur tünel olaylarında 40’tan fazla Filistinli şehit oldu. 21 Mart 1983'te Mescidi Aksa'ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi. Ancak tünel tamamlanamadan ortaya çıkarıldığı için teşebbüs başarılı olamadı.

El-Aksa Müessesesi, İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa’nın çevresinde ve 1967 yılına kadar eski Kudüs’deki Mağribliler Mahallesi’nin ayrılmaz bir parçası kabul edilen bölgede geniş kazı çalışmalarına yaptığını ve bölgedeki Osmanlı ve daha öncesi dönemlerden kalma Arap ve İslami eserleri yok ettiğini açıkladı.

El-Aksa Müessesesi, İsrail’in tüm uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak bölgede kazı çalışmalarını sürdürdüğünü ve İsrail’in amacının bölgedeki İslami eserlerin izlerini silip tarihi yanıltmak olduğunu açıkladı.

İsrail’in bölgede yıktığı bazı islami eserlerin yerine 2. Heykel dönemine ait olduğunu ileri sürdüğü eserleri sergileyeceği “Ağlama Duvarı Kültür Merkezi” inşa edeceğini bildiren El-Aksa Müessesesi, Arap ve İslam ülkelerine, binlerce yıllık İslami eserleri yok etmeyi amaçlayan kazı çalışmalarını engellemek üzere harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

El-Aksa Müessesesi’nden yapılan açıklamada, Kudüs’le ilgili uluslararası anlaşmaların bu tür kazı çalışmalarını yasakladığına da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48