banner15

Mescid-i Aksa ve Kubbet'us Sahra

İsrail'in bir politika olarak Mescid-i Aksa ile Kubbet'us Sahra karışıklığı yaratmaya çalışması İHH'nın 2007 takvimini belirledi.İşte iki mekanın net görünümü...

Mescid-i Aksa ve Kubbet'us Sahra

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), bütün dünyada birbirine karıştırılan Kubbet'us Sahra ile Mescid-i Aksa'yı birlikte kuş bakışı gösteren bir fotoğrafı 2007 takvimine koyarak, özellikle Müslümanların belleklerindeki bu karışıklığın giderilmesini amaçladı. Genelde Kubbet'us Sahra'nın Mescid-i Aksa olduğu yanılgısı Türkiye'de olduğu gibi pekçok İslam ülkesinde de mevcut. Takvimde, bu karışıklığın özellikle İsrail'in işine geldiği, “etrafı çevrilmiş, altın sarısı kubbesiyle Mescid-i Aksa'nın yerli yerinde duruyor olduğu imgesinin” pek çok insanda yer ettiğine dikkat çekilerek, ancak buranın Kubbet'us Sahra olduğu, Mescid-i Aksa'nın ise 1969 yılında fanatik Yahudilerce yakıldığı için hâlâ bu izleri taşıyan ve Süleyman Tapınağı'nı ortaya çıkarmak amacıyla altı ve etrafı kazılan siyah kubbeli mescit olduğu vurgulanıyor.

İSRAİL'İN İŞİNE GELİYOR

İHH'nın hazırladığı takvimde, Kubbet'us Sahra ve Mescid-i Aksa'nın birbirine karıştırılmasını önleyecek net bir fotoğrafa yer verilirken, takvimin sağ alt köşesinde de söz konusu karışıklığın özellikle İsrail'in işine geldiğine dikkat çekilerek, şöyle deniliyor: “Kur'an-ı Kerim'de “Kendisinin ve çevresinin mübarek kılındığı' belirtilen, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa; 1969 yılında yerine Yahudilerce kutsal sayılan Süleyman Mabedini inşa etmek amacıyla yakılmaya çalışılmış, dış kısmındaki Selahattin Mimberi tamamen yanmıştır. İslam âlemine Kubbet'us Sahra'nın, Mescid-i Aksa olduğu lanse edilerek; oluşacak tepkilerin şiddetinin en aza indirilmesi planlanmaktadır.”

Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48