Mescid-i Aksa yakınında Yahudi yerleşim planı

İsrail'in Mescid-i Aksa çevresinde yeni yerleşim birimleri inşasının planlandığı bildirildi.

Mescid-i Aksa yakınında  Yahudi yerleşim planı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de yayaınlanan Yediot Aharonot gazetesi Kudüs’teki Tanzim ve İnşa Komisyonu’nun bu hafta “Ağlama Duvarı” ve El-Mağaribe Kapısı yakınlarında büyük bir Yahudi yerleşim birimi inşası projesini görüşeceğini yazdı.

Gazetenin bugünkü  sayısında yer alan haberde, projenin Mescidi Aksa’nın yanı başında El-Mağaribe Kapısı yakınlarındaki otopark alanına bir bina yapılmasını, Burak Duvarı alanının restore edilmesini ve üzerinin kapatılmasını içerdiği kaydedildi. Haberde ayrıca, Strauss’un Evi olarak adlandırılan mekanda da İsrail polisi için bir karakol binasının inşa edilmesinin planlandığı belirtildi.

Gazete, İsrail belediyesinden kaynaklara dayandırdığı haberinde projeyi tartışmak üzere toplanacak komisyonun uzun süreden beri ilk kez toplanacağına işaret ederek, İsrail Başbakanı’nın ofisinden komisyona projeyi gündeme almaması için baskı yapıldığını ve komisyonun bu nedenle toplanamadığını öne sürdü.

Yediot Aharonot, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada ise Kudüs’teki Tanzim ve İnşa Komisyonu’ndan Eski Belde’deki projeleri görüşmek üzere toplanmamasının kesinlikle talep edilmediğinin belirtildiğini yazdı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39