banner39

Mescid-i Aksa'da direniş sürüyor...

Mescid-i Aksa'yı koruyan 'Murabitun', olumsuzluklara rağmen kutsal mekanı terketmeyecek. Furkan Torlak bildiriyor...

Arşiv 07.10.2009, 16:40 07.10.2009, 17:39
Mescid-i Aksa'da direniş sürüyor...Furkan Torlak/ Kudüs- Dünya Bülteni

Kendilerine 'Kudüs'ün Bekçileri' diyen ya da ümmetin sınırlarını bekleyenler anlamında 'Murabitun' denilmesini isteyen 200 kadar genç, Mescid-i Aksa'daki nöbetlerini sürdürüyor.

Yaklaşık beş günden bu yana Mescid-i Aksa içinde bulunan 'Murabitun', açlık ve ihtiyaç giderememe engellerine rağmen, İslam'ın kutsal mabedini terketmemeye kararlı. Murabitun içinde kadın direnişçiler de bulunuyor.

Geçtiğimiz cumartesi günü Mescid-i Aksa'ya giren ve bir daha da oradan çıkmayan gençlerin bazıları, ilk günlerde yemek ihtiyacı için çıkmaya kalkınca kapıda gözaltına alınmış ve içeri dönememiş. Pazartesiden itibaren de gençler Mescid-i Aksa'yı ihtiyaç dahil hiçbir şekilde terketmemiş.

Murabitun'a görea, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya girmek istemelerinin altında dini talepleri değil değil, egemenlik ve güç gösterisi yatıyor. Buna gerekçe olarak da haham fetvalarını gösteriyorlar. Çünkü Yahudi din bilginlerinin tamamına yakınına göre, Mescid-i Aksa'ya, Süleyman Mabedi inşa edilmeden girmek yasak.

Murabitun, cumartesi gecesi Yahudilerin mescide girmelerine karşı koymuş ve engellemişti. Bu karşı koyuş sırasında gençlerden bazıları ağır yaralanmış, hatta içlerinde bir gözünü kaybedenler de olmuş. İsrail'in yaralılarına tedavi imkanı vermediğini belirten gençler ekliyor: "Önümüzdeki Cuma günü çok zor geçecek. Ama hiçbir şekilde mescid-i Aksa'yı terketmeyeceğiz, direneceğiz."

Kudüs'te görüştüğümüz Araplar ise 50 yaşın altındakilere cuma için mescide giriş izni verilmediğini, kendilerine de verilmezse, cuma namazını Mescid-i Aksa kapısında ve çevresinde kılacaklarını ama camiye Yahudilerin girişinin kesinlikle engelleneceğini söylüyorlar.

Pazar günü başlayan Musevi din bayramı Yom Kippur, iki hafta devam edecek ve gelecek pazar günü bitecek. Yahudilerin bir kısmı, bu bayramda, camiyi gezmek, bir kısmı ise içerde dini ritüel yapmak adına Mescid-i Aksa'ya girmek istiyor.

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
allah sizinlen beraber olsun vede sizi korusun itlere karsi canim size feda olsun harikasiniz unutmayin allah her zaman dogrudan ve dogrularla beraberdir
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?