banner39

Mescid-i Aksa'daki gergin bekleyiş devam ediyor

Yahudilerin güneş duası için Mescid-i Aksa'yı işgal etme niyetleri, cami çevresinde gergin anların yaşanmasına yol açtı.

Arşiv 09.04.2009, 17:21 10.04.2009, 07:05
Mescid-i Aksa'daki gergin bekleyiş devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu akşam sona erecek Yahudilerin duası, halen Mescid-i Aksa'daki tansiyonu arttırıyor.Ortodoks Yahudi gruplar, Mağaribe kapısından 30-50 şer kişilik gruplar halinde girmek isteyince, Filistinli korumaların engellemesiyle karşılaştı. Bu grupların arasında Yahudi siyasietçiler de bulunuyor.

Bazı Yahudi gruplar ise Aksa'dan içeri girmeyi başardı, mescid içinde farklı bölümlerde kendi dini vecibelerini yerine getirdikten sonra çıktılar. Yahudilerin güneş duası bu akşam sona erecek.

Mescid-i Aksa'nın müdafaası için kurulmuş olan Aksa Kültür Vakfı, dün Ortodoks Yahudi cemaatlerin, güneş günü duasını okumak için Mescidi Aksa'ya girmeyi ve burayı işgali planladığını duyurmuştu.

Vakıf tarafından yayınlanan duyuruda, aşırı dinci Yahudi cemaatlerin, yarın akşama kadar Mescidi Aksa'ya girmeyi planladıkları belirtilmiş, bütün Filistinlilerin Aksa'ya gelip camide bulunmaları özellikle istenmişti.

Yahudilere göre güneşin başlangıç noktasına dönüşünü simgeleyen ve her 28 yılda bir meydana geldiğine inanılan "Güneşin Devamlılığı" için Allah'a okunan şükür duasına, onbinlerce Yahudi, ağlama duvarına akın ederek katılmıştı.

Yahudiler kendileri için özel olduğuna inandıkları bugünde, "Birkat Ahama" adı verilen bir dua okuyarak, "güneşin tekrar başlangıç noktasına dönerek devamının sağlanması nedeniyle, Allah'a şükrediyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?