banner39

Mescid-i Aksa'nın dibinde süren kazılar tehdit ediyor

Mescid-i Aksa'nın altında İsrail tarafından 'Yahudi Tapınağı' sürdürülen kazı çalışmaları, tehdit boyutuna vardı.

Arşiv 30.03.2008, 18:33 30.03.2008, 18:33
Mescid-i Aksa'nın dibinde süren kazılar tehdit ediyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail tarafından Süleyman Mabedi'ni kurmak için 1970'li yıllardan beri Mescid-i Aksa'nın altında yapılan kazı tehdit boyutuna vardı.

Her seferinde İsrailli yetkilile tarafından yalanlanan ve eski Yahudi tapınağına doğru kazılan tünel, bir çok Filistinli'nin evinin altından geçiyor, bu de şehirde yeni çatışmalara sebep oluyor.

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'da gerekli onarımın yapılmasına her seferinde engel oluyor, bunun yanı sıra 70'li yetmişli yıllardan beri mabedin altında kazı yapmakta.

YIKIMIN BELGESİ

Kazı projelerinde, Mescid-i Aksa'nın bir takım eklemelerle Yahudi ibadetine açılacağı, sonra da çeşitli gayretlerle tamamen ortadan kaldırılarak yerine Süleyman heykelinin dikileceğini gösteren belgelere ulaşan Mescid-i Aksa ve Mukaddesatını Muhafaza Vakfı'nın Başkanı Şeyh Raid Salah, Mescid-i Aksa'nın altındaki kazılar nedeniyle varlığının tehdit altında olduğunu kamuoyuna duyurduğu için İsrail tarafından 'sakıncalı ve tehlikeli' ilan edilmiş durumda.

HZ. SÜLEYMAN HEYKELİ DİKECEKLER

Sözkonusu belgelere göre hareket eden İsrail, Mescid-i Aksa'nın yıkılmasında en önemli rolü Mağripliler kapısı oynuyor. Kapı, İsrail kullanılmasına izin vermediği için uzun süredir kapalı ve bakımsız. Kapının kenarındaki surlar bakımsızlık ve kazılar sebebiyle yıkıldı.

İsrail burayı yeniden yapma bahanesi ile hafriyat başlattı. Şimdi kapıya üzerinde buldozerlerin bile çalışabileceği tankların girebileceği genişlik ve sağlamlıkta köprü inşa ediyorlar. Buldozerler Mescid-i Aksa'nın içine kadar girebilecek. Mescid-i Aksa ile Kubbetül Sahra arasındaki ağaçlık alana Hz. Süleyman heykelini inşa edecekler.

1200 CAMİ TAHRİP EDİLDİ

Sadece Kudüs ve çevresinde tahrip edilen, yıkılan, kumarhane ve gece kulübüne çevrilen cami sayısının 1200 civarında. Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için kırmızı çizgi konumunda.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?