banner39

Mescid-i Aksa'yı işgal hazırlığına tepki

Yahudilerin kendi aralarında yaptıkları işgal çağrıların Filistin'de İslam aleminde sert tepkilere neden oldu.

Arşiv 04.10.2009, 16:51 05.10.2009, 06:53
Mescid-i Aksa'yı işgal hazırlığına tepki


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Kudüs Müessesesi Genel Sekreteri Ekrem el-Adluni, Kudüs ve Mescidi Aksa'ya dokunmanın kırmızı çizgi olduğunu ve ona dokunmanın ümmeti ayağa kaldıracağını belirterek, işgalicilerin saldırganlığını artırmasına Abbas güçlerinin düşmanla sürdürdüğü kirli iş birliğinin neden olduğunu ifade etti.

Ekrem El-Adluni dün Filistin Enformasyon Merkezi'ne verdiği demeçte şöyle dedi: "Kudüs'te şu anda meydana gelen gelişmeler anlık gelişmeler değil. Bunlar belli bir plan ve program dahilinde etüt edilerek yapılan kirli projelerdir. Siyonist gaspçıların işgal polisinin himayesinde Mescidi Aksa'yı basma teşebbüsü, geçen ay yapılan tatbikatın bir devamıdır. Tatbikat yapılırken o zaman da bizler, bunun akabinde daha büyük adımların atılacağını söylemiştik".

Adluni, işgalcilerin bundan sonra Mescidi Aksa'yı tamamıyla ele geçirmek, ele geçirdikten sonra da yıkıp yerine iddia ettikleri Süleyman heykelini dikmek için yoğun bir şekilde baskınlarını sürdürmelerinden endişe ettiklerini belirtti.

Uluslararası Kudüs Müessesesi Genel Sekreteri daha sonra şöyle dedi: "1948 yılında işgal edilmiş topraklardaki kardeşlerimizin bedenleriyle ördükleri duvarın düşmanın bu projesini boşa çıkaracağına inanmakla birlikte, düşmanın bu tür saldırılarını durdurmak için Arap ve İslam dünyasının daha fazla çaba göstermesi gerekir".

İşgalcilerin, Mescidi Aksa'yı ele geçirme planı uygulamalarına Abbas güçlerinin düşman ordusuyla yaptığı güvenlik işbirliğinin zemin hazırladığına dikkat çeken Adluni, "Bu işbirliği nedeniyle düşman rahat bir nefes almakta ve dilediği planı korkusuzca uygulamaktadır" şeklinde konuştu.

İHVAN'DAN SERT TEPKİ

Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketi de Yahudilerin Mescid-i Aksa'yı işgal girişimlerini sert bir dille eleştirerek, İslam alemini de tepki vermeye çağırdı.

Bu arada Filistin'deki Müslümanlar da geniş çaplı protestolar için hazırılıklar yapıyor. Görgü tanıkları yeni bir intifadanın başlayabileceğini söylüyor.

İHH'DAN ÇAĞRI

Filistin'deki gelişmelere Türkiye'den de tepki geldi. Başta İHH İnsani Yardım Kuruluşu olmak üzere sivil toplum kuruluşları Harem-i Şerif'e sahip çıkmak için çağrılarda bulundular.

 

 

banner53
Yorumlar (1)
TOKAD 12 yıl önce
Tokat Filistin Dostları, saat 17.00'de Yeraltı Çarşısı'nın üstünde Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılara karşı eylem çağrısı yaptı
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?