banner39

'Mescid-i Aksâ'da namaz için işgalciden izin almam'

Filistin Başkadısı Şeyh Teysir Et-Temimi, işgal kuvvetlerinden izin almadan Mescid-i Aksa’da namaz kıldığı ve halkı kışkırttığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Mescid-i Aksâ'da namaz için işgalciden izin almam'

19 Şubat 2007 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

‘Mescid-i Aksa’da namaz için işgalciden izin almam’

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde bugün, Filistin Başkadısı Şeyh Teysir Et-Temimi’nin işgal kuvvetlerinden izin almadan Mescid-i Aksa’da namaz kıldığı ve halkı kışkırttığı gerekçesiyle dün Kudüs'te mahkemeye çıkarıldığı yazıyor.

 

Haberde, Şeyh Et-Temimi’nin İsrail mahkemesinin kendisini yargılamaya hakkı olmadığını ve suçlamanın kanunen geçersiz olduğunu, kendisinin bir Müslüman olarak Mescid-i Aksa’da namaz kılabileceğini ve ailesiyle Kudüs’te oturabileceğini söylediği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Şeyh Teysir Et-Temimi’nin Kudüs’ün bir Arap ve İslam kenti olduğunu ve 1967 yılında işgal edildiğini, işgal güçlerinin uluslararası anlaşmalar gereği kendi kentte kanunlarını zorla uygulayamayacağını, Kudüs’e girmek için veya Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için işgal güçlerinden izin almasının mümkün olmadığını söylediği bildiriliyor.

 

El-Halic, Rum Ortadoksları başpiskoposu Atallah Hanna’nın da Kudüs Başkadısı’nı mahkeme salonunda yalnız bırakmadığını yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Atallah Hanna, Kudüs’ün tüm dinlere ait bir kent olduğunu ve işgal güçlerinin kimseyi Kudüs’e girmekten alıkoyamayacağını söylemiş.

 

 

Berri: Muhalefetin taleplerini kabul etmekten başka çözüm yok!

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin Lübnan kriziyle ilgili gazeteye yaptığı açıklamalara yer veriliyor.

 

Haberde, Nebih Berri’nin Lübnan krizinin muhalefete talep ettiği 1/3+1 oranının verileceği ulusal birlik hükümetinden başka çözümünün olmadığını ve muhalefet liderlerinin halkı “sivil isyan”a davet etmeyi ciddi bir şekilde düşündüklerini söylediği yazıyor.

 

Haberde, Lübnan Meclis Başkanı’nın Suudi Arabistan’ın ve Beyrut Büyükelçisi’nin krizin çözümü yönündeki çabalarını övdüğü fakat çözüm için mutlaka Lübnan’ın içinde samimi bir niyetin olması gerektiğini vurguladığı belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, Riyad’daki bazı yetkililerin gazeteye yaptıkları açıklamada, Lübnanlılara karşılıklı tavizler vererek krizden çıkmaları tavsiyesinde bulunduklarını söylediğini yazıyor.

 

 

Heniyye: Mekke Anlaşması’nı savunması için Abbas’a destek olacağım

 

Suudi Arabistan El-Yevm gazetesinde bugün yayınlanan bir haberde, ulusal birlik hükümetini kurmakla görevlendirilen İsmail Heniyye’nin, Filistin’de yeniden fitne ateşini yakmak isteyen dış baskılara karşı koyması ve Mekke Anlaşması’nı koruması için Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a destek verilmesinin zaruri olduğunu söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Heniyye’nin “Mekke Anlaşması Filistin halkının iradesini yansıtmaktadır ve herkesin bu iradeye saygı duyması gerekir” dediği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Filistin Hükümeti sözcüsü Gazi Ahmed’in yeni hükümetin Mahmud Abbas’ın siyasi girişimleri önünde engel olmayacağını, Filistin Kurtuluş Örgütü’nin İsrail’i tanıdığını ve imzaladığı anlaşmalara bağlı olduğunu, hükümetin ise İsrail’i tanıması ve anlaşmalara bağlı kalması gerekmediğini söylediği yazıyor.

 

Haberde son olarak, Gazi Ahmed’in Hamas Hareketi’nin büyük bir adım attığını ve geniş bir siyasi program üzerinde anlaştığını, yeni kurulacak hükümetin Hamas hükümeti olmayacağını ve tüm Filistinli grupları temsil eden bir hükümet olacağını söylediği belirtiliyor.

 

 

Kral Abdullah Mekke davetinin ayrıntılarını açıkladı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in Filistinli liderleri Mekke’ye davetinin ayrıntıları hakkında bilgi verdiği yazıyor.

 

Haberde, Kral Abdullah’ın dün Suudi Arabistan İnsan Hakları Heyeti üyelerini kabulünde, Hamas ve El-Fetih liderlerini Mekke’ye davet etmeden önce 2 gün istihare yaptığını söylediği kaydediliyor.

 

Gazetenin yazdığına göre, Kral Abdullah, iki günlük istihareden sonra “Onları davet edeceğim, daveti kabul ederlersen ne iyi, etmezlerse Suudi Arabistan halkı üzerine düşen görevi yerine getirmiş olur” demiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Kral Abdullah’ın, Filistinli liderlere “Birbirinizin kanını helal kılmak sizin hakkınız değil, bu ancak Allah’ın hakkıdır” diyerek nasihat ettiği, Filistinli liderlerin bunu anlayışla karşıladığını ve hepsinin iyi niyetli insanlar olduğunu söylediği ve “Ancak bazı adamları veya etrafındaki kişiler için Allah’tan hidayet dileriz” dediği yazıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinden... Karikatürün sağ üst köşesinde “Siyonistlerin tamahı”, kaşığı uzatan kolun üzerinde de “tavizler” yazıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?