banner39

Mescid-i Aksâ'nın temeline 'kimyasal saldırı'

El-Halic, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın çevresindeki yıkım çalışmalarının durdurulduğunun ilanından sonra kasıtlı olarak tünel çalışmalarında kimyasal madde kullandığını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mescid-i Aksâ'nın temeline 'kimyasal saldırı'

18 Şubat 2007 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Mescid-i Aksa’nın temeline ‘kimyasal saldırı’

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın altında gerçekleştirdiği kazı çalışmalarında kimyasal madde kullanmasıyla birlikte Mescid-i Aksa’ya yönelik tehlikenin arttığı bildiriliyor.

 

Haberde, İslami Hareket başkan yArdımcısı Şeyh Kemal El-Hatib’in dün, İsrail’in kazı çalışmalarında kayaları parçalamak için kimyasal madde kullanmaya başladığını ve bunun da Mescid-i Aksa’nın temellerini tamamen çökme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını açıkladığı yazıyor.

 

Haberde, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın çevresindeki yıkım çalışmalarının durdurulduğunun ilanından sonra tünel çalışmalarında kimyasal madde kullanımının kasıtlı olarak yapıldığı duyuruluyor.

 

 

Washington’dan Sadr’a: Uzlaşı veya kovalamaca

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşetinde, Beyaz Saray’ın Muktedâ Es-Sadr’ı uzlaşma yapmaktan veya kovalanıyor olmaktan birini seçme noktasında serbest bıraktığı bildiriliyor.

 

Haberde, dün Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Iraklı yetkilileri ulusal uzlaşı için daha çok çaba sarfetmeye çağırdığı, Rice’ın Muktedâ Es-Sadr hakkında hiçbir açıklamada bulunmamasına rağmen Beyaz Saray’ın Şii liderin barış ve şiddet yolundan birini seçmesi gerektiğini, değilse Irak ve Amerikan güçlerinin kendisinin peşine düşeceğini açıkladığı kaydediliyor.

 

Gazete ayrıca, Davet Partisi milletvekili Haydar El-Abadi’nin “Muktedâ Es-Sadr korkmakta haklı. Amerikalılar bu operasyonla Muktedâ’yı ve Sadr grubunu zor durumda bırakmak, ortaya çıkmaya mecbur etmek istiyorlar ki böyle bir durumda hayatı tehlikede olacaktır” dediğini yazıyor.

 

 

Yemenli Fatma ninenin başarı öyküsü

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında ilginç bir başarı öyküsü yer alıyor. Öykünün kahramanı Yemenli Fatma nine..

 

Yemen’in başkenti Sana’da yedek parça ticareti yapan 75 yaşındaki Fatma nine, erkeklere has bu işe 30 yıl önce atılır. Kocasının vefatından sonra kendisine bakacak kimse kalmayan Fatma ninenin aklına yedek parça piyasasına girme düşüncesi düşer ve başkent Sana’da küçük bir dükkan kiralar.

 

Fatma ninenin işleri yolunda gider ve 3 dükkan daha kiralar. Şimdi yanında 14 işçi çalışmaktadır. Fatma nine artık yedek parça piyasasının büyük tacirleri arasındadır.

 

Toyota, Mercedes, Chevrolet, Suziki ve Ford ve benzeri tüm araçların yedek parçalarını iyice ezberleyen Fatma nine, motorun sesinden arızanın nerede olduğunu anladığını söylüyor.

 

Fatma nine, ulaştığı başarıya rağmen hâlâ bir takım zorluklarla karşılaştığını ve rekabetin piyasanın bir kuralı olduğunuda ekliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar El-Vatan gazetesinden... Lübnanlı siyasilerin gerilimi tırmandırıcı açıklamalarını anlatan karikatürün üst köşesinde “ateşli konuşmalar” ve levhada da “Lübnan” yazıyor.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?