banner39

Mescid-i Aksâ'ya İsrail baskını!

İsrail polisi ve özel kuvvetleri Mescid-i Aksa’ya girerek namaz kılanlara ateş açtı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mescid-i Aksâ'ya İsrail baskını!

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Filistinli liderlerin Mekke’de ulusal birlik anlaşması imzalamarıyla kaygılanan İsrail, Filistinlilerin bu mutlu gününü zehir etmek için Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

 

Gözlemciler, İsrail’in bu baskınının Mekke anlaşmasına cevap niteliğinde olduğunu ve İsrail Hükümeti’nin Filistin halkına yönelik şiddetini artıracağını söylediler.

 

İsrail polisi ve özel kuvvetleri Mescid-i Aksa’ya girerek namaz kılanlara ateş açtı ve gözyaşartıcı bomba attı. Filistinliler ise İsrail polisine taşlarla karşılık verdiler.

 

Filistinliler’in Mescid-i Aksa’ya girmesini engelleyen İsrail askerleri ve Filistinli gençler arasında Kalandiye geçidinde çıkan çatışmalarda bir çok Filistinli yaralandı ve gözaltına alındı.

 

Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, telefonla El-Cezire televizyonuna bağlanarak Mescid-i Aksa’da kuşatma altında olduklarını ve ambulansların bölgeye girmesine izin verilmediğini söyledi.

 

Kudüs Müftüsü, İsrail polisinin ve özel güçlerinin Cuma namazının hemen ardından Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek namazdan çıkanların üzerine ateş açtığını ve göz yaşartıcı bomba ve ses bombası attığını, bunun üzerine insanların yeniden camiye girmek zorunda kaldığını söyledi.

 

Mescid-i Aksa’nın içinde aralarında Kudüs Müftüsü ve Vakıflar Müdürü de olmak üzere yüzlerce Filistinlinin kuşatma altında tutulduğu bildirildi.

 

Kudüs başkadısı Teysir Temimi, İsrail’in Mescid-i Aksa çevresinde yürüttüğü kazı ve yıkım çalışmalarını protesto etmek için tüm Filistinliler’i Mescid-i Aksa’ya davet etmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?