banner39

Mescid-i Nebevi'de Ramazan

Mescid-i Nebevi’nin avlusunda kurulan sofraların menüsünde ise daha doyurucu şeyler vardır. Çorba, etli veya tavuklu pilav, meyve; içecek olarak da zemzemin yanında meyve suyu veya ayran verilir.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mescid-i Nebevi'de Ramazan

İsmail Yaşa / Medine-i Münevvere

 

Onbir ayın sultanı Ramazan Müslümanların yaşadığı her yerde coşkuyla karşılanır. Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar Ramazan ayında ortak duyguları paylaşsalar da, hepsi oruç tutup teravih namazı kılsa da, her yerin kendine özgü bir Ramazan’ı vardır. Medine-i Münevvere’de ise bir başkadır Ramazan… Dünyanın dört bir tarafındaki camilerde dolu dolu yaşansa da, Mescid-i Nebevi’de bir başkadır Ramazan… Yılın her günü akın edilen bir ibadetgâh olsa da, Ramazan’da bir başkadır Mescid-i Nebevi…

 

İlk teravih heyecanı

 

Şaban ayının 30. gecesi yatsı namazında önceki günlere oranla gözle görülür bir kalabalık olur Mescid-i Nebevi’de… Belki hilalin görüldüğü ve Ramazan’ın girdiği ilan edilir diye insanlar Mescid-i Nebevi’ye akın eder. Onbir ayın sultanını Peygamberler Sultanı’nın mescidinde karşılamak isterler. Yatsı namazı kılınır cemaatle ve heyecanlı bir bekleyiş başlar. Mescid-i Nebevi’nin emektar imamı Ali b. Abdurrahman El-Huzeyfi’nin teravih namazı için safları düzeltmeye çağıran “istevuu..” sesiyle heyecan sevince dönüşür. Beklenen an gelmiş ve mübarek ayın atmosferine girilmiştir.

 

Teravih namazı ikişer ikişer 20 rekat kılınır. Genelde on rekatını bir imam, diğer on rekatını başka bir imam kıldırır. Ramazan ayının 29 gün olması ihtimali düşünülerek teravih namazında 29 günde Kur’an hatmedilir.

 

Teravih namazının ardından yine cemaatle üç rekat vitir namazı kılınır. Vitir namazının son rekatında imamın yaptığı kunut duası süresince Mescid-i Nebevi “âmin” sesleri ile inler. Yüce Allah’tan bağışlanma dilerler. Ramazan’da yaptıkları ibadetlerin kabulünü ve cehennemden âzat olmayı dilerler. Âmin seslerine yer yer ağlama sesleri karışır.

 

İftar sofraları

 

Ramazan’ın ilk gününden son gününe kadar Mescid-i Nebevi dev bir iftar alanına dönüşür. Mescid’in içinde ve avlusunda hayırseverler iftar sofraları kurarlar. İkindi namazından hemen sonra yere uzunlamasına serilen naylon sofraların iki tarafı iftarı bekleyen oruçlu insanlarla dolmaya başlar. Medine Münevvere’nin yerli halkı, yabancı işçiler, öğrenciler, umreye gelenler, her renkten ve bir çok ırktan insan iftar sofralarında toplanır.

 

Sofralara oturanlar akşam ezanına kadar ya Kur’an okurlar, ya Allah’ı zikrederler, ya da ellerini açıp sessizce dua ederler. Sofra sahipleri ise sofralardaki eksikleri tamamlamakla meşguldürler. Mescid-i Nebevi’ye gelen herkes mutlaka iftarını açacak bir sofra bulur. Çünkü mescidin içi ve dışı sofralarla doludur. Öyle ki, henüz kapıdan girer girmez önünüze ısrarla sizi sofrasına davet eden, davetini kabul etmeniz için adeta yalvaran insanlarla karşılaşırsınız. Ezandan hemen önce tüm sesler ve uğultular son bulur ve derin bir sessizlik hakim olur Mescid-i Nebevi’ye… Başlar öne eğilmiş duaların son kelimeleri mırıldanmaktadır. Müezzinin “Allahu ekber” sesiyle oruçlar açılır.

 

Mescid-i Nebevi’nin içinde kurulan sofraların değişmez menüsü ekmek, yoğurt, yoğurda katılan “dukka” isimli baharat karışımı ve hurmadır. Çoğunlukla hurmalar “rutab” denilen yaş hurmadır. İçecek olarak ise zemzem, Arap kahvesi vardır. Bazı sofralarda bunlara ilave olarak hurma ezmesi, kuruyemiş ve çay da verilmektedir.

 

Mescid-i Nebevi’nin avlusunda kurulan sofraların menüsünde ise daha doyurucu şeyler  vardır. Çorba, etli veya tavuklu pilav, meyve; içecek olarak da zemzemin yanında meyve suyu veya ayran verilir.

 

Ezan ile kâmet arasındaki on dakikalık sürede iftar işlemi sona erer ve mescitte çalışan temizlik işçilerinin de yardımıyla sofralar hızla kaldırılır. Naylon sofralar hurma, ekmek ve benzeri artan yiyecekler alındıktan sonra dürülüp büyük naylon torbalara doldurulur ve mescidin dışına çıkarılır. Ve akşam namazı kılınır. Temizlik çalışmaları mescidin avlusunda akşam namazından sonra da devam eder. Mini temizlik araçlarının da kullanıldığı yoğun bir çalışmayla alan, teravih namazına hazır hale getirilir.

 

İtikaf ve teheccüd

 

Mescid-i Nebevi’de itikâfa girmek isteyenler, Ramazan’ın 20. günü öğle veya ikindi namazından sonra çarşafını ve yastığını alıp gelirler ve Ramazan’ın geri kalan günlerini mescitte geçirirler. Tuvalet, banyo, abdest alma ve yemek gibi zaruri ihtiyaçların dışında mescitten çıkmazlar. Mescidi Nebevi’nin kendilerine ayrılan köşelerinde uyurlar. Kur’an okurlar, teravih ve teheccüd namazı kılarlar. İtikâfa girenler için bu yoğun ibadet ortamı Ramazan’ın son iftarına kadar devam eder.

 

Ramazan’ın yirmi birinci gecesinden itibaren, teravih namazından ayrı, yine cemaatle ikişer ikişer on rekatlık teheccüd namazı kılınır. Tehheccüd namazının her rekatında yaklaşık üç sayfa Kur’an okunur. Teheccüd namazının rüku ve secdeleri de diğer namazlara göre daha uzun olur. Teheccüd namazının kılınmaya başlamasıyla birlikte vitir namazı teravihten sonra kılınmayıp teheccüd sonrasına ertelenir.

 

Bayram namazı

 

Şaban ayının 30. gecesi gibi Ramazan’ın 30. gecesi de heyecan vardır Mescidi Nebevi’de... Bu kez heyecan bayram heyecanıdır. Şevval hilali görülmüş ise, radyo ve televizyonlardan ertesi günün bayram olduğu ilan edilir. Bayram sevincine Ramazan’a veda etmenin hüznü karışır.

 

Ve bayram sabahı… Mescid-i Nebevi, henüz sabah namazı kılınmadan dolmaya başlar. Mescidin içinde yer bulabilmek için gece 03.00 gibi gelmek gerekir. Medine-i Münevvere’de sadece Mescid-i Nebevi’de bayram namazı kılındığı için yerli ve yabancı herkes bayram namazına kadar mescidin içini, terasını, avlusunu ve mescide çıkan yolları tamamen doldurur.

 

Aileler çocuklarıyla gelirler bu sevinci yaşamaya… Çeşitli renklerde ve şekillerde bayramlık elbiselerini giymiş her yaştan kız ve erkek çocuklar… Genci, ihtiyarı, kadını ve erkeği ile bu büyük kalabalık cemaat halinde bayram namazını kılar ve insanlar yavaş yavaş evlerinin, otellerinin yolunu tutarlar.

 

Mescid-i Nebevi ise, bütün bu coşkuyu ve manevi atmosferi yeniden yaşamak için bir sonraki Ramazan’ı beklemeye başlar.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?