banner39

banner35

Meslek liseleri, Türkiye ekonomisinin temeli

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, meslek liselerinin ekonominin temeli olduğunu belirtti.

Arşiv 23.10.2009, 04:29 23.10.2009, 04:29
Meslek liseleri, Türkiye ekonomisinin temeli

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, YÖK'ün katsayı adaletsizliğinin giderilmesine ilişkin kararına mezun olduğu okuldan destek verdi. Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi'ni ziyaret eden Ergün, meslek liselerinin ekonominin temeli olduğunu söyledi.

Meslek lisesi öğrencilerinin önündeki katsayı engelinin kaldırılması iş dünyasını heyecanlandırırken eski bir meslek liseli olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'den karara övgü geldi. 1979-1980 sezonunda mezun olduğu Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi'nde 20 sınıf arkadaşı ile kahvaltı yapan Ergün, "Bu karar, meslek liselerimizin yeniden ayağa kalkmasında, şahlanmasında önemli bir rol oynayacak." dedi.

Ergün, okulun yemekhanesinde yaptığı konuşmada, meslek ve endüstri meslek liselerinin Türkiye ekonomisi ve sanayisinin temelini oluşturduğunu vurguladı. Bu kurumların 30 yıl önce yalnızca sınavla girilen, bilinçli olarak tercih edilen okullar olduğunu hatırlatan Sanayi Bakanı, yaşanan bazı kritik süreçlerin ardından meslek liselerinin zorunlu olarak gidilen okullar haline getirildiğini söyledi. Bu okullar için yaklaşık 10 senenin 'kayıp yıllar' olarak geçtiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yalnızca meslek liseleri değil, onların hitap ettiği alan, ekonomi, sanayi zarar gördü. Sanayinin, bu kadar işsizliğe rağmen, en önemli sorunlarından birisi nitelikli eleman bulamaması. YÖK güzel bir karar aldı. Büyük bir sıkıntının giderilmesi için önemli bir adım atıldı."

Makine mezunu olduğunu belirten Ergün, önceden nitelikli bir makine teknisyeni, mühendis ya da teknik öğretmen olmayı hedeflediğini, ancak lise sonda fikrinin değiştiğini şöyle anlattı: "Ekonomi ve politikaya daha yatkın olmaya başladım, daha sonra ekonomi fakültesine gittim. Şimdi öğrencilerimize yeniden bu imkanı verecek bir karar alındı. Meslek liseleri, bir ülkenin eğitim sisteminin yüzde 65-70'ini oluşturmalı. Bizde bu tersine dönmüştü, yeniden bu istikamete doğru ilerleme imkanına sahip olduk." Bakan'ın sınıf arkadaşı kıdemli Pilot Albay Ramazan Şerit de mezun olduktan sonra hava harp okulu sınavlarını kazanarak pilot olduğunu, o dönemlerde eğitimdeki kalitenin buna imkan verdiğini söyledi. Öğrencilikleri döneminde Ergün ile model uçak yapmaya çalıştıklarını da aktardı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?